آشنایی با مشاغل برای کودکان

آشنایی با مشاغل برای کودکان

در دنیای امروز مقوله انتخاب شغل آینده کودک یک مبحث اساسی و مهم برای والدین محسوب می شود.

سوال مهم در ابتدای امر این است: دوست داری در آینده چه کاره شوی؟

این سوالی ست که باید از کودک پرسید. اینکه به چه شغلی علاقمند است و به چه میزان نسبت به شغل مورد علاقه اش آگاهی دارد. کمکی که والدین در این شناخت به کودک می توانند بکنند این است که در مورد مشاغل با او به بحث و گفتگو بپردازند و میزان اطلاعات کودک را نسبت به شغل ها بالا ببرند.

در جریان این امر والدین نیز نسبت به علایق و گرایشات کودک اطلاعات بیشتری کسب خواهند کرد.

اگر شرایطی فراهم آورده شود که کودک بتواند همراه با خانواده از مراکزی با مشاغل گوناگون دیدن کند و از نزدیک با روند کار هرکدام و وظایف آن ها آشنا شود به مشخص شدن مسیر پیش روی کودک کمک زیادی خواهد کرد.

 

کتاب برای آشنایی کودک با مشاغل

خواندن کتاب و آشنا کردن کودک با امر کتاب خوانی اگر از سنین کودکی شروع شود به عضو جدایی ناپذیر زندگی در بزرگسالی تبدیل خواهد شد که در افزایش هوش کودک نیز تاثیر زیادی دارد. در زمینه آشنایی با مشاغل، کتاب های گوناگونی نوشته و با طراحی های شاد و جذاب برای کودکان به چاپ رسیده است.

چند مورد از آن ها را با شما به اشتراک خواهیم گذشت:

آشنایی با مشاغل – سام آتش نشان

 

مخاطب: گروه سنی الف و ب

این کتاب با طراحی زیبا و نقاشی های جذاب در 12 صفحه به چاپ رسیده است. سام آتش نشان یک کتاب آموزشی ست که با بیانی ساده به توضیح شغل آتش نشانی و وظایف یک آتش نشان همراه با نقاشی متناسب با داستان می پردازد. این کتاب همچنین به دلیل داشتن تصاویر گویای داستان به تنهایی داستانی مصور محسوب می شود که باعث فهم بیشتر کودک می شود.

  • چه کاره باشی؟

 

مخاطب: گروه سنی الف و ب

این کتاب سه جلدی سروده ی مهری ماهوتی و با تصویرگری الهام کاظمی است که به معرفی مشاغل با زبانی شیرین می پردازد.

با عنوان های آن آشنا شوید: « نخود و عدس تو آشه، آقا چه کاره باشه؟»، « می گم خدا اجازه، میرم توی مغازه» و « ترمز و گاز و دنده، کار می کنم با خنده» عناوین این کتاب می باشد. در مجموع سه جلد، کودکان با سی عنوان شغلی آشنا شده و با وظایف آن ها نیز آشنا می شوند.

 

  • بگو که شغل من چیه؟

 

مخاطب: گروه سنی الف وب

این کتاب نوشته مهدی مردانی و شعرگونه است که در مورد آشنایی کودک با مشاغل نوشته شده است. همچنین شامل تصاویری برای رنگ آمیزی است که باعث جذابیت بیشتر آن برای کودک خواهد بود.

گروه سنی الف و ب مخاطبان این اثر هستند.

بگو شغل من چیه

اشعاری برای آشنایی کودک با مشاغل مختلف

 

از جمله مجموعه های شعری با موضوع آموزش مشاغل به کودکان می توان به مجموعه اشعار کودکانه با بیانی ساده و روان به قلم ناصر کشاورز اشاره کرد.

 

در ذیل چند نمونه از این سروده ها را ببینید:

 

«آهنگر»

کی بود؟ کی بود؟

اره آهن بری

برقی بود و غرغری

مثل غولا می غرید

آهنارو می برید

جرقه های آتیش

از دندون آهنیش

می ریخت زمین فیش و فیش

دیدم که دوستش آقا آهنگره

کار می کنن با هم مثل فرفره

نرده می سازن با در و پنجره

 

«تعمیرکار»

کی بود؟ کی بود؟

یه آچار

کجا؟ تو جعبه ابزار

گفت: شیر آشپزخونه

چیک چیک داره می خونه

باز واشرش خرابه

نمی تونه بخوابه

من و بابام و آچار

رفتیم با هم سرکار

شیر آبو پیچوندیمو وا کردیم

هی پیچاشو پایین و بالا کردیم

واشر چیک چیکی شو پیدا کردیم

درست که شد رفتیمو لالا کردیم

 

«بنا»

من بنایم، من بنا

با ساخت خانه آشنا

بیل و کلنگ تو دستم

نازم به ناز شستم

با آجر و با سیمان

خونه ساختم فراوان

خانه ها رو من می سازم

به شغل خود می نازم

کنم سعی فراوان

تا باشی تو در امان

از سرما و از گرما

 

 

«پلیس» از مصطفی رحماندوست

انار، دونه دونه

پلیس چه مهربونه

شب تا سحر بیداره

چه کار سختی داره

شب که میشه تو کوچه ها می گرده

روز که میشه کجا میره؟

هی بالا و پایین میره

به فکر رفت و آمد ماشین هاست

به این میگه برو به چپ

به اون میگه برو راست

راه میره و سوت میزنه

دوست تو و دوست منه

 

یکی دیگر از مجموعه های شعری درباره مشاغل با مخاطب کودک کتاب بچه های جینگیلی نوشته نیلوفر بهاری برای گروه سنی الف و ب است. از جمله:

کتاب برای آشنایی با مشاغل کودکان«خلبان»

این خلبان چه ماهره
او یه هواپیما داره
گاهی مسافر می بره
گاهی مسافر می آره

 

 

«غواص»

این كیه؟ این یه غواصه
یه عینك گنده داره
می خواد ته دریا بره
از همه چی سر درآره

 

 

مثال بعدی مجموعه ای از اشعار اسدالله شعبانی ست با ریتمی شاد و جذاب:

 

«گل فروش»

گل فروش محل ما
نشسته پهلوی گلا

مانند او یه شاپرک
می‏کشه سوی گل سرک

توی هوا پر می‏زنه
به هر گلی سر می‏زنه

هی گلا رو ناز می‏کنه
غنچه‏ها رو باز می‏کنه

هر دو با هم خنده به لب
کار می‏کنن از صبح تا شب

گل می‏برن، گل می‏یارن
گل می‏چینن، گل می‏کارن

گلدون‏ دارن هزار دونه
مغازشون گلستونه

گل‏های رنگارنگ دارن
گلدونای قشنگ دارن

دسته به دسته کودکان
از همه جا دوان دوان
پول میارن، گل می‏برن

از عطر و بوی اون گلا
پر میشه خونه‏های ما

 

«کشاورز»

وقتی که نوبهار می‏شه
موقع کشت و کار می‏شه

پرند‏ه‏ها پر می‏کشن
به هر کجا سر می‏کشن

دهکده‏ی قشنگ ما
پر می‏شه از بنفشه‏ها

مرد کشاورز شاد شاد
از خونه‏اش بیرون میاد

این جا می‏ره، اون جا می‏ره
به باغ می‎ره، صحرا می‌ره

شخم می‎زنه زمین‏ها رو
بعد می‏کاره گندم و جو

کار داره خیلی کار داره
یونجه وشبدر می‏کاره

وقتی رسید گندم و جو
می‏رسه هنگام درو

اون موقع با یه داس تیز
می‏چینه اون ها رو تمیز

پشت الاغ بار می‏کنه
می‏بره انبار می‏کنه

مورچه‏ها نیز با جستجو
کار می‏کنن مانند او

با سختی دونه می‏کشن
دونه به لونه می‏کشن

کار می‏کنن، رنج می‏برن
برای خود گنج می‏برن

 

همچنین برای آشنایی کودک با مشاغل می توانید از کتاب آشنایی با مشاغل

نوشته سمیرا ذوالفقاری که شامل اشعار همراه با رنگ آمیزی بهره ببرید.

 

بازی برای آموزش مشاغل

 

لازم است بدانید که تنها کتاب، داستان و شعر برای آشنا کردن کودکان با دنیای مشاغل کافی نیست. بهتر است آن ها بصورت عملی و همراه با بازی در یک فضای جذاب نسبت به آموزش مشاغل ترغیب شوند تا فضا و شغل مورد نظر را در شرایطی نزدیک به واقعیت تجربه کنند و از انجام آن لذت ببرند.

در حین بازی با کودک در مورد اهمیت و ارزش همه مشاغل با او صحبت کنید. کودکان باید بدانند که جامعه به وجود همه مشاغل نیازمند است و احترام به صاحبان همه شغل ها را بیاموزند. این امر در صورتی محقق خواهد شد که والدین، خود نیز در دنیای واقعی نسبت به محترم شمردن همه مشاغل مخصوصا در دید کودک کوتاهی نکنند.

تحقیقات ثابت کرده است که مقوله آموزش کودک اگر همراه با انجام بازی باشد اثرگذارتر خواهد بود و فهم آن برای کودک آسان تر خواهد شد. تاثیر بازی بر خلاقیت کودکان نیز امری ثابت شده است.

 

در ذیل یک بازی مناسب برای آشنایی کودک با مشاغل مختلف با هدف کشف علایق و گرایشات کودک و همچنین تشویق کودک به انتخاب شغلی متناسب با این علایق و روحیات معرفی خواهیم کرد.

 

برای این بازی کارت هایی با عکس و اسم مشاغل مختلف نیاز داریم. پیشنهاد می کنیم این بازی را بصورت گروهی انجام دهید تا کودکان فرصت تبادل اطلاعات و بحث در مورد میزان اطلاعات فردی خود با یکدیگر داشته باشند.

سوال مطرح شده در این بازی این است که شغل مورد علاقه هرکدام از بچه ها چیست؟ و به چه میزان نسبت به آن شغل آگاهی دارند؟ به هرکدام از کودکان فرصتی جداگانه داده شود تا در مورد علایق خود و میزان اطلاعات در حضور دوستانش صحبت کند. در پایان این قسمت اگر کسی توضیحات تکمیلی یا اطلاعات بیشتری نسبت به شغل مورد علاقه دوستان خود دارد ارائه کند.

در مرحله بعد از کودکان بخواهید بصورت گروهی در مورد توانایی های مورد نیاز شغل های مورد علاقه شان نظر خود را بگویند. اینکه شغل مورد نظر برای چه افرادی مناسب است و برای چه افرادی مناسب نیست.

در پایان این بازی گروهی متوجه خواهید شد که به چه میزان آگاهی کودکان از مشاغل مختلف با کمک شما و دوستانشان بالاتر رفته و آیا هنوز هم درانتخاب شغل مورد علاقه خود مصمم هستند یا خیر.


 

مراکز آموزش مشاغل به کودکان

 

امروزه در سراسر دنیا بسیاری از مراکز استعدادیابی برپایه یک تجربه عملی و در نظر گرفتن نیاز کودک به بازی حین آموزش شکل گرفته است. یک مکان ویژه با هدف آموزش مشاغل و آماده کردن کودکان برای زندگی حرفه ای در آینده، شهر مشاغل کودکان است. شهر مشاغل با فراهم آوردن فضایی جذاب و متناسب با روحیات کودکان به شبیه سازی مشاغل در فضایی شبیه به واقعیت در ابعادی کوچک تر می پردازد. در دنیا مراکز و مجموعه های گوناگونی با این هدف طراحی و ساخته شده است که می توان برای نمونه به موارد زیر اشاره کرد:

 

کیدزانیا

اولین شهر مشاغل به نام کیدزانیاست که دارای 16 شعبه در چند کشور است. کیدزانیا با هدف تجربه مشاغل مختلف برای دختران و پسران تا قبل از رسیدن به سن نوجوانی طراحی و ساخته شده است.

کیدزانیا کودک را در یک فضای پویا برای تجربه های گوناگون در زمینه های شغلی مختلف قرار می دهد تا بتوان به شکلی عینی و واقعی تر هوش و استعداد کودک را رصد کرد.

در کیدزانیا کودکان همراه با بازی مشاغل را آموزش دیده و میزان گرایش آن ها به شغل های مختلف مورد سنجش قرار می گیرد.

حضور کودکان در شهرهای مشاغل باعث شکوفایی خلاقیت و تقویت هوش هیجانی آن ها خواهد شد.

 

شهر مشاغل کارالند

نمونه داخلی کیدزانیا که هدف و رویکردی مشابه آن دارد شهر مشاغل کارالند است.

شهر مشاغل کارالند بالغ بر 20 شغل را شبیه سازی و اجرا نموده است. از آن جا که استعداد و گرایش کودکان با یکدیگر متفاوت است در این مجموعه سعی شده است تا مشاغلی طراحی و اجرا شود که برای همه گروه های کودکان با هر سلیقه و استعدادی فرصت تجربه و استفاده از آن ها فراهم باشد.

از جمله مشاغل کارالند می توان به کلانتری، باغبانی، خلبانی، آتش نشانی و آشپزی اشاره کرد.

از دیگر اهداف شهر مشاغل کودکان تشویق بچه ها به انجام کارهای گروهی و تقویت روحیه کار تیمی مثل ماموریت آتش نشانی یا عملیات ویژه نیروی پلیس و یا یک اجرای گروهی در کارائوکه یا همان استیج خوانندگی کارالند است. این تعامل و همکاری باعث شکل گیری شخصیت اجتماعی و ایجاد ارتباط موثر در آن ها خواهد شد که زندگی در دنیای واقعی را در آینده برایشان راحت تر خواهد ساخت.

[button color=”see-through-extra-color-gradient-1″ hover_text_color_override=”#fff” url=”https://karaland.ir” text=”آشنایی با شهر مشاغل کارالند” color_override=””]

 شهر مشاغل کارالند

کاربازیا

یکی دیگر از شهرهای مشاغل در ایران کاربازیا در شهر تهران است. بعد از مجموعه کارالند، کاربازیا دومین شهر مشاغل با رویکرد آموزش مشاغل برای کودکان ساخته شده است. در مجموعه کاربازیا نیز کودکان مشاغل دنیای بزرگترها را در قالبی کوچکتر تجربه می کنند. بی شک حضور کودکان در مجموعه های اینچنینی فرصت ویژه ای را در اختیار والدین قرار می دهد تا استعداد و توانایی های مختلف کودک خود را بصورتی ملموس و از نزدیک رصد کنند تا شاید گامی موثری در جهت انتخاب مسیر درست تر برای آینده کودک باشد.

 

 

صحبتی با والدین:

والدین عزیز، دانش و تجربیات خود را از کودکان دریغ نکنید. آن را در قالب داستان یا خاطره با کودک به اشتراک بگذارید و مهارت های خود را به فرزندان انتقال دهید. فرصتی فراهم آورید تا با قرار گرفتن در محیط های آموزشی از نزدیک به کسب تجربه و شناخت نسبت به خود و علایقش بپردازد و هوش هیجانی خود را تقویت کند و همین طور اخلاق حرفه ای و احترام به مشاغل را به او بیاموزید تا تصویری درست در ذهن او نسبت به آینده شغلی اش شکل گیرد.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست