افزایش هوش هیجانی کودکان

یکی از مهم ترین انواع هوش که نقش بسیار مهمی در پیشرفت و موفقیت در آینده کودک دارد هوش هیجانی است. در تعریف هوش هیجانی این طور گفته می شود که به معنای درک و شناخت احساسات خود و اطرافیان و کنترل این احساسات است. افرادی که توانایی شناخت این احساسات و  مهارت سازگاری با محیط و اطرافیان و حل مشکلات را دارند از هوش هیجانی بالاتری برخوردار هستند. آن ها تمایل دارند تا هر کاری را بطور کامل و بی نقص انجام دهند و  آن کار را به انتها برسانند. توانایی مدیریت و رهبری در این افراد بیشتر است. احساس رضایتمندی از زندگی و کار در این افراد بالاتر و استرس کمتر است.

تقویت هوش هیجانی کودک:

میزان این هوش در افراد، صرفا ذاتی نیست؛ بلکه محیط اطراف و آموزش های خانواده نقش مهمی در شکل گیری و تقویت مهارت ها دارد. سال های اولیه زندگی کودک بهترین زمان برای پرورش هوش هیجانی است. البته این هوش در سال های بعدی نیز در حال تکامل است. اما سن کودکی اساس شکل گیری هوش هیجانی بشمار می رود.

میزان هوش هیجانی کودک هیچ ارتباطی با IQ او ندارد. یعنی کسی که هوشبهر بالایی دارد لزوما از هوش هیجانی بیشتری برخوردار نیست. داشتن EQ یا هوش هیجانی بالا تاثیر بیشتری در موفقیت آینده کودک نسبت به IQ بالا دارد.

بازی کودک

عوامل مختلفی که در تقویت هوش هیجانی کودک مؤثر است

آگاهی والدین از هیجانات خود

1- اولین و مهم ترین مکان برای آموزش های مهارتی به کودک محیط خانواده است. والدینی که نسبت به هیجانات خود و کنترل آن علم بیشتری داشته باشند الگوی مناسب تری در جهت آموزش به کودک خواهند بود. خودآگاهی والدین باعث می شود تا درک و همدلی بهتری نسبت به هیجانات کودک داشته باشند. پذیرش هیجانات مختلف کودک از سوی والدین و کمک به ابراز و نشان دادن عکس العمل درست از سوی کودک کمک بسیاری در جهت تقویت هوش هیجانی به کودک خواهد کرد.

2- به کودک کمک کنید تا هیجانات خود را بشناسد. درباره هیجانات کودک با او صحبت کنید. صحبت کردن از طریق روش های صحیح مکالمه به کودک فرصت شناخت و درک بهتری از هیجانات مختلف می دهد.

3- به او فرصت ابراز هیجانات مختلف را بدهید و آن را سرکوب نکنید. اجازه ندهید تا کودک بخاطر این ابراز کردن احساس شرمندگی و خجالت داشته باشد. این احساس شرم باعث می شود تا کودک دست به مخفی کاری بزند. مخفی کاری از او فردی با اعتماد به نفس پایین خواهد ساخت. سرزنش کردن کودک بخاطر هیجاناتی که شاید از نظر شما نباید علنی شود باعث می شود که کودک خود را فردی بی ارزش و نالایق تلقی کند. این امر باعث تخریب هوش هیجانی کودک خواهد شد.

راه های افزایش هوش هیجانی در کودکان

 1. اولین قدم در بالا بردن هوش هیجانی شناخت هیجانات مختلف است. وقتی کودک درباره آن با شما صحبت می کند بخوبی به او گوش دهید. به دنبال اصلاح یا سرکوب آن نباشید. این امر باعث خودآگاهی کودک و کنار آمدن او با احساسش خواهد شد.
 2. پذیرش و همدلی از سوی والدین رکن اصلی در افزایش هوش هیجانی کودک است. وقتی کودک از اتفاقی ناراحت است و شما بجای تحقیر یا نادیده گرفتن این حس با او همدردی می کنید کودک احساس می کند کسی هست که او را درک می کند و این حس بد ممکن برای شما نیز اتفاق بیفتد. در نتیجه با آن حس بد کنار می آید و آن را می پذیرد.
 3. به کودک یاد دهید تا راه حل مناسب را در مواجهه با هیجانات مختلف و مشکلاتش پیدا کند. به او کمک کنید تا مشکلش را حل کند اما هیچ راه حلی را به او تحمیل نکنید. درک کردن شما این قدرت را به او می دهد تا خود راه حل و واکنش مناسب را پیدا کند.
 4. شما به عنوان والدین بهترین الگو برای کودک هستید. کودک از شما می آموزد که در برابر فشارها و بحران ها چه عکس العملی از خود نشان دهد. پس سعی کنید یک الگوی صحیح برای کودک باشید.

بازی برای افزایش هوش هیجانی

فنون افزایش هوش هیجانی کودک

 1. در مسیر افزایش هوش هیجانی کودک صبور باشید. با او همراه و همدل باشید و قدم به قدم در جهت پرورش این هوش پیش بروید.
 2. آن چه را که کودک از احساسات مختلف تجربه می کند با تجارب خود مقایسه کنید و به او یادآور شوید که هر آنچه که از غم یا خشم برایش اتفاق می افتد امری کاملا طبیعی است.
 3. اهداف مدنظر خود را درباره انتخاب های زندگی کودک کنار بگذارید و راهنمای او باشید برای پیمودن مسیری که انتخاب خود اوست. برای رویاهایش ارزش قائل شوید تا توانایی های او را بالا ببرید.
 4. هیچ گاه کودک را بخاطر حسی که تجربه می کند مسخره و تحقیر نکنید. آن ها را بپذیرید و در جهت افزایش هوش هیجانی کودک از آن بهره بگیرید.

کتاب هایی برای افزایش هوش هیجانی کودک

در زمینه تقویت هوش هیجانی کودک کتاب های مختلفی برای رده های سنی مختلف به چاپ رسیده است. از جمله آن ها می توان موارد زیر را نام برد:

 1. مجموعه کتاب های هوش هیجانی به قلم راحله پور آذر و زهرا هاشمی.

ویژه رده ی سنی 5 تا 9 سال

مجموعه ای چهار جلدی شامل:

الف: خ مثل خشم

ب: غ مثل غم

ج: ت مثل ترس

د: ش مثل شادی

که در هر جلد کودک با مفهوم این هیجانات آشنا شده و راه های مواجه با هرکدام را آموزش می بیند.

 1. من حوصله م سر رفته

ویژه رده سنی 3 تا 7 سال

که به بیان احساسات مختلف در قالب داستان می پردازد.

 1. کتاب «صوتی تقویت هوش هیجانی در کودکان»، شامل دو جلد، به قلم حمیدرضا بلوچ؛ که هیجانات مختلف و نکته های آموزشی و اخلاقی را  بصورت داستان بازگو می کند.

یکی از بهترین تست ها برای سنجش هوش کودکان تست هوش گاردنر است. از طریق لینک زیر می توانید به صورت رایگان این آزمون را انجام دهید.

[button color=”see-through-extra-color-gradient-1″ hover_text_color_override=”#fff” size=”large” url=”https://karaland.ir/test/%D8%A2%D8%B2%D9%85%D9%88%D9%86-%D9%87%D9%88%D8%B4-%DA%86%D9%86%D8%AF%DA%AF%D8%A7%D9%86%D9%87-%DA%A9%D9%88%D8%AF%DA%A9/” text=”تست هوش چندگانه گاردنر” color_override=””]

کتاب افزایش هوش هیجانی کودکان

بازی و سرگرمی برای تقویت هوش هیجانی:

یکی از راه های اساسی در آموزش مهارت های مختلف و نشان دادن هیجانات و احساسات، بازی و سرگرمی است. در این زمینه دسته بازی های نمایشی نقش بسزایی در پرورش هوش هیجانی دارد.

 1. یک بازی ساده که اکثر بچه ها با آن آشنایی دارند مجسمه بازی ست. برای این بازی نیاز به موزیک داریم. از بچه ها بخواهید تا زمانی که موزیک پخش می شود برقصند و به محض قطع شدن آن در هر حالتی که هستند بی حرکت بمانند.
 2. یک جعبه تهیه کنید و چند کار تقلیدی متفاوت را روی کاغذ نوشته و درون جعبه بیندازید. هر بار از یکی از بچه ها بخواهید یک کاغذ از درون جعبه بیرون آورده و حرکت یا صدای نوشته شده را تقلید کند. مثل: صدای گربه، حرکت قورباغه، آواز خواندن

بر اساس تحقیقات روانشناسی کودکانی که از هوش هیجانی بالاتری برخوردار هستند در ارتباط با دیگران و درک احساسات خود و اطرافیان موفق تر بوده و در نتیجه مسئولیت پذیرتر بوده و از اعتماد به نفس بیشتری برخوردار خواهد بود.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست