افزایش هوش کودک

هر پدر و مادری دوست دارد که فرزندی باهوش داشته باشد تا به وسیله این هوش آینده ای ایده آل و اهدافی مثبت پیش رویش باشد. در تقویت و پرورش هوش کودک عوامل متفاوتی تاثیر گذار است که در ذیل به آن ها می پردازیم:

تغذیه مناسب برای افزایش هوش کودکان

یکی از مهم ترین عوامل در جهت تقویت هوش کودکان تغذیه مناسب با انتخاب مواد غذایی درست است. انتخاب غذای مناسب و علم به خاصیت هر کدام از مواد غذایی نقش موثری در رشد جسمانی و البته کمک به پرورش هوش کودک دارد. در ادامه به چند دسته از  مواد غذاییی موثر در تقویت هوش اشاره خواهیم کرد که بطور مستقیم بر روی عملکرد مغز و قدرت تمرکز کودک تاثیرگذار هستند:

1- لبنیات

از جمله عوامل موثر در رشد استخوان ها و استحکام آن ها و همچنین کمک به داشتن کودکی باهوش کلسیم است. شیر و ماست و پنیر کم چرب سرشار از کلسیم و امگا 3 هستند که برای رشد هوش کودک مفید می باشد. لبنیات همچنین دارای ویتامین ب هستند که در رشد بافت های مغزی موثر است.

2- میوه و سبزیجات

سبزیجات عموما دارای آنتی اکسیدان هستند که باعث تقویت سلول های مغزی می شود. از جمله سبزیجات مفید برای تقویت هوش و حافظه می توان به گوجه فرنگی، هویج و اسفناج به دلیل دارا بودن آهن و اسید فولیک اشاره کرد. بادمجان نیز از آن دسته مواد غذایی است که بخاطر داشتن ناسوسنین باعث افزایش عملکرد مغز می شود. یکی از سبزیجات مفید که سرشار از فیبر، ویتامین c و k است کلم بروکلی می باشد.کلم بروکلی به دلیل ویتامین های مفیدی که دارد در تقویت حافظه و رشد سلول های مغزی موثر است.   سبزیجات سبز رنگ دارای آهن هستند که استفاده از آن ها علاوه بر تاثیر بر رشد کودک باعث بهره مندی کودک از هوش بالاتر خواهد بود. در  انواع میوه ها، انگور به دلیل دارا بودن پتاسیم و فسفات باعث زیاد شدن هوش در کودک می شود. همچنین می توان به انار، انجیر و سیب نیز به عنوان غذای مغز اشاره کرد. همچنین توت به دلیل داشتن ویتامین ث، امگا3 و آنتی اکسیدان عملکرد مغز را بهبود می بخشد.

میوه و سبزیجات

 3- مواد پروتئینی

شامل ماهی، مرغ، گوشت قرمز و زرده تخم مرغ  نیز از مواد مهم و اصلی در پرورش ذهن کودک بشمار می روند.

ماهی:

گنجاندن در برنامه غذایی کودک ماهی سالمون است. ماهی همچنین به دلیل دارا بودن ویتامین گروه ب خون ساز بوده و در بدن کودک تولید انرژی می کند. روغن ماهی منبع غنی از ویتامین د است.

گوشت قرمز:

گوشت قرمز نیز به دلیل داشتن زینک و آهن برای جلوگیری از کم خونی و در نتیجه برای عملکرد صحیح مغز لازم است. کودکانی که از مقدار کافی پروتئین بهره مند هستند در کلاس درس تمرکز بیشتری دارند. اگر کودک از خوردن گوشت قرمز سر باز می زند می توان پروتئین های دیگر مثل سویا و حبوباتی مثل لوبیا را جایگزین کرد.

زرده تخم مرغ:

مصرف تخم مرغ از زمان بارداری به دلیل داشتن ماده ای به نام کولین در میزان هوش کودک موثر است. افزودن زرده تخم مرغ به رژیم غذایی کودک در افزایش هوش و تقویت حافظه او تاثیرگذار است.

4- مغزها:

مغزها منبع غنی آهن، فسفر و منیزیم هستند. استفاده به میزان کافی آن باعث تقویت حافظه در کودک خواهد شد. انواع مغز ها شامل گردو، فندق، بادام و پسته به این منظور بسیار توصیه شده است.

آجیل

5- نان و انواع غلات

روغن موجود در غلاتی مانند سویا، جو و گندم برای داشتن حافظه ای قوی موثر است. غلات سبوس دار به دلیل داشتن ویتامین ب برای سیستم عصبی مفید هستند. به همین دلیل بهتر است در تغذیه کودک از انواع نان های سبوس دار استفاده شود.

تاثیر میان وعده بر هوش کودکان

در خلال وعده های اصلی غذای کودک برایش میان وعده تهیه کنید تا مغز کودک در کنار جسم سالم او فعالیت مفیدی داشته باشد. از جمله میان وعده های سالم میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

ساندویچ نان، پنیر و گردو

پیشتر اشاره شد که مغز گردو منبع غنی از فسفر ومنیزیم است و بر روی تقویت هوش کودک موثر است. همچنین پنیر کم چرب با داشتن کسیم به همراه نان سبوس دار یک ترکیب کامل و سالم محسوب می شود.

نان سبزیجات

برای تهیه آن می توانید از یک تکه نان با برش های کوچکی از گوجه، قارچ و سبزیجات معطر به همراه کنجد ک مقوی حافظه است استفتده کنید. نان را به میزان کم تست کنید. سبزیجات سرشار از آهن هستند.

با علم به خواص مواد غذایی می توانید میان وعده های سالم و متنوع با هدف تقویت هوش کودک تهیه کنید.

تاثیر میان وعده در هوش کودک

 

تاثیر کتاب در تقویت هوش کودک

اصولا کتاب خواندن حتی از دوران بارداری و پس از تولد کودک باعث تقویت و پرورش سلول های مغزی او خواهد شد. کتاب خواندن در دوران نوزادی برای کودک موجب آرامش او می شود و برایش شیرین است.  خواندن لالایی، شعر و قصه برای نوزاد تاثیر مستقیم بر رشد مغز و هوش  او دارد. بهتر است که از سنین کودکی کتاب خواندن جزو جدایی ناپذیر در فرهنگ خانواده باشد و پدر و مادر قبل از کودک، خود به این امر مهم توجه کنند. کتاب خواندن برای کودک در رشد و  پرورش زبانی اش موثر است و نباید از تاثیر آن غافل شد.

چه کتاب هایی در پرورش هوش کودک موثر است؟

از جمله کتاب های مناسب برای سنین کودکی  می توان به کتاب های شعر، داستان های کودکان و مجموعه قصه های مصور اشاره کرد. این را نباید فراموش کرد که برای هر رده سنی  کتاب های متناسب با همان سن تهیه شود تا برای کودک خیلی ابتدایی یا خیلی سنگین نباشد و در پرورش و رشد او مفید واقع شود:

1- قبل از دو سالگی

در دو سال اول زندگی کودک بیشتر تصاویر کتاب است که برای کودک جذابیت دارد و درکی از کلمات ندارد. او بیشتر ترجیح می دهد از کتاب بعنوان اسباب بازی استفاده کند. بهتر است در کتاب ها از شکل های شادتر  بارنگ های جذاب تر استفاده شده باشد تا بیشتر توجه کودک به آن جلب  شود.

2- دو تا چهار سالگی

کتاب برای کودک در این سن یک وسیله سرگرمی است اما در کنار تصاویر جذاب، متن قصه هم برایش جالب توجه است. او با کتاب انس می گیرد اما تصاویر جذاب هنوز هم برایش جذاب تر از خود قصه است.

بهتر است اشعار کودکانه و کوتاه را  با ریتم برای کودک بخوانید. به او اجازه دهید در خواندن کتاب با شما مشارکت داشته باشد و تصاویر کتاب را ببیند.  کتاب ها را درسترس او قرار دهید  و  همین طور اکتاب های مصور رنگ آمیزی  تهیه کنید تا کودک خودش رنگ آمیزی کند.

فواید قصه خوانی برای کودکان

3- چهار تا شش سالگی

درک کودک از مفهوم و معنای کتاب در حال شکل گیری است. او معنی کلمات را درک میکند. معنای داستان را می فهمد و به خاطر می سپارد. از شنیدن داستان های تکراری خسته نمی شود. همچنین شنیدن داستان های ماجراجویانه و عجیب برایش جذاب است. بهتر است زمانی که کتابی را تهیه می کنید نظر کودک را در مورد علاقه اش جویا شوید.

4- شش تا هشت سالگی

او حالا خودش به کتاب خواندن مشغول می شود و خودش را سرگرم می کند.او قادر است با دیدن تصاویر کتاب، قصه خودش را بسازد. بیشتر از تکرار داستان های قبلی به شنیدن داستان های جدید تمایل دارد. کودک گاه با شخصیت های داستان همزاد پنداری می کند که جای نگرانی نیست و نشانه ذهن خلاق اوست. شنیدن قصه های صوتی برای این رده سنی جذاب خواهد بود. قصه های صوتی در سایت کارالند یک منبع عالی قصه برای کودکان شماست.

 

تاثیر ورزش و بازی بر هوش کودک

طی تحقیقات به عمل آمده از سوی روانشناسان کودک، بازی و ورزش از همان سال های اولیه زندگی نقش بسزایی در میزان یادگیری، تمرکز  و موفقیت کودک در سال های بعد بخصوص در دوران دبستان دارد.

بازی کودکان

بازی و ورزش در دوران نوزادی:

وقتی یک فعالیت ساده مثل صدا زدن نوزاد را انجام می دهید او با چرخاندن سر به سمت صدا باعث تقویت حس شنوایی اش خواهد شد. همچنین با تهیه کردن کتاب های مخصوص که اغلب اشکالی با رنگ های شاد و جذاب دارند یک ورزش ساده برای تقویت قدرت بینایی او انجام داده اید. تشخیص اینکه چه هنگام و به چه میزان با کودک به بازی مشغول شویم در مورد نوزادان با خلق و خوهای متفاوت فرق میکند و  تشخیص زمان مناسب به عهده والدین است. چیزی که مهم است این است که نباید نوزاد را خسته کرد.

بازی و ورزش در سنین پیش از دبستان:

در این رده سنی بازی قدرت کودک را در استدلال مسائل، تصمیم گیری و پیدا کردن راه حل برای مشکلات پیش رویش بالا می برد.  در سنین کودکی جنبه بازی و سرگرمی در ورزش کردن برای کودک جاذبه بیشتری از خود ورزش کردن دارد. والدین می توانند کودک خود را به شرکت در بازی های گروهی و  کلاس های ورزشی  تشویق کنند.

از جمله بازی های موثر در تقویت حافظه و هوش کودک می توان به انواع پازل که برای رده های سنی مختلف وجود دارد اشاره کرد. قدرت تمرکز کودک با چالش برای پیدا کردن جای درست قطعات پازل پرورش می یابد.

همچنین انجام بازی های هوازی بخصوص اگر بصورت گروهی باشد علاوه بر جنبه تفریح و سرگرمی، در گردش خون و سوخت و ساز  بهتر و در نتیجه تقویت مغز و جلوگیری از افسردگی در کودک تاثیر بسزایی دارد. دزد و پلیس یکی از بازی های جذاب برای بچه های 4 سال به بالاست. غرفه کلانتری کارالند و شغل پلیس جذاب ترین و پرطرفدارترین شغل در شهر مشاغل کارالند به شمار می رود.

 

همچنین بر حسب علاقه و توان کودک می توان او را به سمت ورزش هایی چون دو و ژیمناستیک جهت بالا بردن قدرت تفکر، تمرکز و هوشش سوق داد.

شطرنج بازی کودکان

بازی و ورزش در دوران دبستان:

در این رده سنی قدرت تمرکز و استدلال بچه ها رفته رفته پرورش می یابد.

شطرنج: از جمله ورزش های مناسب که با کمک استدلال های منطقی در تقویت هوش و تمرکز در این رده سنی موثر است می توان به شطرنج اشاره کرد. شطرنج در پرورش مهارت های گوناگون بخصوص تقویت هوش ریاضی کودک بسیار موثر واقع می شود.

شنا: یکی دیگر از ورزش های مفید در جهت پرورش هوش کودک می توان شنا را نام برد. این ورزش بدون در نظر گرفتن جنسیت برای هر رده سنی بخصوص کودکان باعث تقویت تمرکز و کمک به داشتن ذهنی پویا خواهد کرد.

بهتر است که از وجود یک مربی برای انجام ورزش در این رده سنی بهره جست تا  هوش کودک در مسیر درست  پرورانده شود.

شطرنج بازی کودک

تاثیر خانواده و فرزند بزرگتر در تقویت هوش کودک:

اولین و مهم ترین جامعه که نقشی تعیین کننده در بهداشت فکری و افزایش هوش کودک دارد خانواده است. فراهم آوردن یک فضای مناسب با همه آیتم های لازم برای این امر به توجه مستقیم والدین بستگی دارد. اگر محیط خانه میزان آرامش لازم برای کودک را نداشته باشد و به عبارتی در محیط خانواده تنش وجود داشته باشد تاثیر منفی در میزان هوش کودک خواهد داشت. کودک در سنین اولیه قدرت زیادی در یادگیری از بزرگترها دارد. پس خانواده و حتی فرزندان بزرگتر بی آن که متوجه باشند یک الگوی قطعی برای کودکان بشمار می روند. اگر پدر و مادر قبل از هر چیز از خود و پرورش مهارت های خود شروع نکنند الگوی مناسبی برای کودک بشمار نمی روند. این امر ارتباط مستقیمی با میزان درآمد یا مدرک تحصیلی پدر و مادر ندارد. میل همه اعضای خانواده به یادگیری کودک را نیز در این مسیر قرار خواهد داد. همراهی فرزند بزرگتر خانواده با پدر و مادر و آموزش لازم دادن به او در برابر سوالات مطرح شده از ذهن کنجکاو کودک از نکات مهم در محیط خانه و تقویت هوش کودک است. نوع رابطه فرزند بزرگتر با کودک کوچکتر به شیوه های تربیتی و آموزشی والدین بستگی دارد. رابطه به دور از حسادت بین کودک بزرگتر و کوچکتر اولین گام برای ایجاد رابطه صحیح بین فرزندان خانواده  است.

تاثیر پدر مادر بر هوش کودک

پدر و مادر آگاه در برابر اعمال درست کودک برای او پاداش در نظر می گیرند نه

پاداش به هوش او. کودک نباید مستقیما در معرض توجه اعضای خانواده بخاطر داشتن هوش بیشتر از همسالان خود قرار بگیرد. بلکه باید بداند این رفتار و انجام درست کارهای اوست که مورد تشویق خانواده است. تقویت حس مسئولیت پذیری منجر به تقویت هوش او خواهد شد. استعدادها و علایق کودک خود را بشناسید و از وقت خود برای پرورشش هزینه کنید تا کودکی خلاق و باهوش داشته باشید.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست