تاثیر بازی بر خلاقیت کودکان

تاثیر بازی بر هوش کودکان

یکی از ارکان مهم رشد شخصیتی و اجتماعی هر فرد از دوران کودکی وجود خلاقیت در زندگی آن شخص است. خلاقیت در همه امور زندگی تاثیرگزار است. فرد خلاق در کسب و کار و حرفه ی خود موفق تر خواهد بود. خلاقیت در همه افراد وجود دارد اما میزان آن متفاوت است. اینکه قادر به شناسایی آن باشیم و در مسیر درست پرورش و رشد پیدا کند اصلی اساسی است.

تاثیر بازی های گروهی بر خلاقیت کودکان

از جمله فواید انجام بازی های گروهی در کودکان تلاش آن ها برای نشان دادن یک وجه تمایز میان خود با همسالانشان است. کودکان در بازی گروهی با دوستان خود سعی می کنند به رقابت با یکدیگر بپردازند. عامل رقابت خود باعث بروز خلاقیت در بازی خواهد شد. شرکت کردن در بازی های گروهی توام با یادگیری نکات آموزنده ای برای کودکان است. کودکان یاد می گیرند که مثل زنجیره به هم متصل هستند و رویکرد هر یک از اعضا بر دیگر همبازی هایش تاثیر می گزارد و باید آن را بپذیرند. یاد می گیرند که باید به نقطه نظرات دیگر اعضا توجه کنند و نکته های جدید را یاد بگیرند. نکته مهم در بروز خلاقیت در بازی های گروهی این است که روش و موضوع بازی باید برگرفته از ذهن کودک باشد و بزرگترها نباید موضوعی را به آن ها تحمیل کنند زیرا در جریان بازی های ابتکاری است که خلاقیت کودک فرصت ظهور پیدا می کند.

از جمله بازی های گروهی خلاقانه می توان به چند مورد اشاره کرد:

  1. چند وسیله متفاوت را در مقابل کودکان قرار دهید و از آن ها بخواهید به نوبت با آن وسایل داستان بسازند و برای دوستان خود تعریف کنند. اینکار علاوه بر تقویت حس اعتماد به نفس، تاثیر بسزایی در پرورش خلاقیت در آن ها دارد.
  2. از کودکان بخواهید که بصورت گروهی به انجام نمایش با وسایل و امکاناتی که در اطرافشان هست بپردازند و زمان مشخصی را برای آن ها در نظر بگیرید. گاهی در جریان اجرای نمایش، بچه ها سناریو های جذابی را ارائه می دهند که نباید از آن به سادگی گذشت.
  3. خطوطی را روی چند کاغذ رسم کنید و از بچه ها بخواهید نقاشی معناداری را با کمک آن خطوط بکشند. به کودکی که نقاشی اش مفهوم واضح تری را رسانده باشد هدیه ای بدهید.

بازی گروهی کودکان

تاثیر بازی والدین با کودک در پرورش خلاقیت کودک

بازی برای کودکان یکی از ابزارهای مهم در شکل گیری شخصیت آن ها بشمار می رود. اصلی ترین و مهم ترین فضا برای بروز و شکل دهی به خلاقیت، نظام خانواده است. والدین از بازی باید بعنوان وسیله ای برای آموزش به کودک بهره ببرند. والدین خلاق کودکان خلاقی نیز پرورش می دهند. اگر والدین در جریان بازی فضا و ابزار مناسب و کافی در اختیار کودک قرار دهند و به کودک اجازه دهند تا با خلاقیت خود بازی را پیش ببرد و خود نیز در جریان بازی با او همراه شوند قطعا زمینه های بروز خلاقیت در کودک نیز فراهم خواهد شد. منظور از بازی کردن والدین با کودک کمرنگ شدن بازی های گروهی کودک با همسالانش نیست بلکه هر کدام در جای خود نقش سازنده و تعیین کننده ای را ایفا می کنند.  والدین در جریان بازی با کودک این فرصت را دارند که به شناخت بهتری نسبت به فرزند خود و استعدادهایش برسند. کودک ممکن است در بازی نقش فردی در شغل های مختلف را  ایفا کند و به کمک ذهن خلاقش آن نقش را پرورش دهد. کودک خلاق ذهن پرسشگری دارد و والدین باید با صبر و حوصله پاسخگوی سوالات کودک هرچند که عجیب و خارق عادت باشد باشند و خود نیز به طرح سوال بپردازند و از او بخواهند که پاسخ دهد. محیط خانواده برای پرورش یک کودک خلاق باید برپایه ارزش های اخلاقی استوار باشد نه اینکه قوانینی سخت گیرانه و در چارچوب برای کودک تعریف شده باشد زیرا این کار از شکوفایی ذهن خلاق کودک جلوگیری خواهد کرد. شخصیت کودک بعنوان عضو مهمی از خانواده باید مورد توجه قرار گیرد. تحقیر، مقایسه و سرکوب قطعا به بروز خلاقیت در کودک ختم نخواهد شد. سعی کنید تا هر حرکت خلاقانه کودک را مورد تشویق قرار دهید اما از تفسیر بیش از اندازه آن خودداری کنید.

بازی کودکان با والدین

بازی هایی برای افزایش خلاقیت کودکان

بازی برای کودک عنصر مهم زندگی او محسوب می شود و قدرت تفکر و نظم در امور مختلف زندگی را در او بالا می برد. کودک در حین بازی نسبت به خود نیز شناخت بهتری پیدا می کند.

از جمله بازی های مناسب در جهت بروز خلاقیت و پرورش آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. نقاشی و رنگ آمیزی از مهم ترین و ساده ترین روش های تقویت خلاقیت در کودک است. گاهی با رسم خطوطی ساده روی کاغذ پی به میزان خلاقیت کودک خواهیم برد.
  2. ماسه بازی و ساخت اجسام مختلف با قدرت ذهن خلاق کودک می تواند بسیار قابل توجه باشد.
  3. ساخت اشکال متفاوت با گل یا خمیر بازی به کودک کمک می کند تا خلاقیت خود را بروز دهد.
  4. بازی با لوگو و شکل دادن به آن از طریق قوه تخیل و خلاقیت ذهنی کودک.

 

فراموش نکنید که بازی باید متناسب با سن کودک باشد تا در پرورش خلاقیت ذهنی و جسمی کودک مؤثر واقع شود. گاهی یک جعبه مقوایی کفش برای کودک ابزاری به مراتب جذاب تر و کارآمدتر از اسباب بازی های گران قیمت با تکنولوژی بالا برای شکوفایی خلاقیت در اوست. نقش سازنده و مؤثر خانواده در بروز خلاقیت کودک با ابزار ساده این است که هر آنچه را که کودک خلق می کند جدی بگیرند و او را مورد تشویق قرار دهند.

نقش مربی در افزایش خلاقیت کودکان

ترتیب دادن بازی همراه با آموزش و رقابت توسط مربی به شکل گیری فضایی برای بروز خلاقیت در کودکان کمک خواهد کرد. مربی و معلم خلاق، کودکانی خلاق پرورش خواهد داد و الگوی مناسبی برای شکوفایی خلاقیت در کودکان به حساب می آید. اگر مربی در برخورد با کودک فراتر از آموزش های عمومی و کلیشه ای پیش نرود و روحیه ی خلاقی نداشته باشد در نتیجه قادر به تعلیم کودکانی با ذهن های باز و خلاق نخواهد بود. او باید از کودک انتظار خلاقیت در امور را داشته باشد و برای آن امتیاز قائل شود و آن را تشویق کند. اگر با سوالات غیرمعمول از طرف کودک مواجه شد با صبر و حوصله به دنبال جوابی برای آن باشد و آن را بی جواب نگذارد و با کودک وارد تعامل شود.

تقویت اعتماد به نفس کودک وظیفه ایست بر دوش خانواده و مربیان در جهت شناسایی توانایی های خلاقانه کودک و کمک به تشکیل جامعه ای پویا و خلاق در آینده.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست