جاهای دیدنی مشهد به همراه عکس و آدرس | کارالند

شهر مشهد بعنوان پایتخت مذهبی ایران علاوه بر وجود نورانی حرم امام رضا (ع) جاذبه های بسیار زیادی دارد که در این مقاله قصد داریم آن را با شما به اشتراک بگذاریم. در این مطلب سعی شده است تا مطالب و اطلاعات بروز و همگام با آخرین تغییرات مراکز و مکان ها باشد و همچنین مسافت و فاصله زمانی تقریبی هر کدام از اماکن تا حرم مطهر رضوی ذکر شود. آشنایی بیشتر با جاهای دیدنی مشهد

 

جاذبه های زیارتی

حرم امام رضا (ع)

 

حرم امام رضا (ع)

 

مشهد مقدس بخاطر وجود حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) بعنوان قطب زیارتی و حتی گردشگری برای شیعیان ایران و جهان به شمار می رود. از برخی شواهد تاریخی اینگونه استنباط  می شود که پیکر مبارک حضرت امام رضا (ع) در روستای سناباد در نزدیکی شهر توس به خاک سپرده شده است. شهری که بعدها در اطراف این حرم شکل گرفت همین شهر مشهد فعلی است. به مرور در اطراف این حرم مساجد و صحن هایی ساخته شد که باعث گستردگی و شکوه بیشتر حرم مطهر شد. در اطراف حرم همچنین مراکز و اماکن رفاهی زیادی احداث شد تا زائران و گردشگران سفر راحت تری را تجربه کنند.  در حدود ۲۰ میلیون زائر در سال از سراسر جهان برای زیارت این امام همام به مشهد سفر می کنند.

مسجد گوهرشاد

مسجد گوهرشاد

 

یکی از مساجد حائز اهمیت و با شکوه در اطراف حرم، مسجد زیبای گوهرشاد است. گوهرشاد بیگم همسر شاهرخ شاه دستور احداث این مسجد را داده است.  این مسجد در طول سال های گذشته در معرض آسیب های فراوانی بوده است اما این امر باعث نشد است تا شکوه و زیبایی معماری آن  از چشم بازدید کنندگان و زائران پنهان بماند.  صحن مسجد در حدود ۲۸۰۰ مترمربع وسعت دارد. با ورود به مسجد سنگ های تیره روی دیوارها و سنگ های شش گوشه کف صحن چشم های شما را نوازش خواهد داد.

 

جاذبه های فرهنگی و تاریخی

موزه های آستان قدس رضوی

 موزه آستان قدس رضوی

                                              

 

در مجموعه موزه های آستان قدس رضوی گنجینه ای از اشیای قیمتی با سابقه های ارزشمند تاریخی جمع آوری شده است.  از جمله این موزه ها می توان به موزه تمبرها، اسکناس ها، موزه قرآن و فرش اشاره کرد. موزه های آستان قدس رضوی به دلیل پرمایه و پربار بودن جزو بهترین موزه های ایران محسوب می شود و سالانه در حدود یک میلیون بازدیدکننده دارد. در بین این آثار گرانبها تعدادی از وسایل و اجسامی که دوستداران خاندان عصمت و طهارت (ع) به بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) تقدیم کرده اند به عرصه نمایش درآمده است.
اولین موزه در آستان قدس در صحن امام خمینی بنا گردید و تا چهل سال بعد تنها موزه آستان قدس رضوی بوده است.

باغ موزه نادری

 

باغ موزه نادری

 

باغ موزه نادری

 

فاصله تا حرم: ۲ کیلومتر

زمان: ۵ دقیقه

یکی دیگر از مکان های دیدنی مشهد آرامگاه نادر است که در ضلع شمال غربی چهارراه شهدای مشهد قرار دارد. طراح و سازنده باغ موزه نادری شخصی به نام هوشنگ سیحون بوده که در سال ۱۳۴۲ اقدام به ساخت آن کرده است.

آرامگاه نادری در میان باغی که به باغ نادری معروف است واقع شده است. این مجموعه در دو بخش باغ و موزه مورد بازدید گردشگران و زائران زیادی است. مجسمه نادر سوار بر اسب با تبرزینی در دست در قسمت بالای آرامگاه قابل مشاهده است. سازنده این پیکره موسسه (Bruni) است که یک سازمان ایتالیایی می باشد. در داخل موزه نادری که در قسمت داخلی آرامگاه واقع شده است ابزار و ادوات جنگی از جمله اسلحه، کلاهخود، زره و لوازم رزمی به نمایش درآمده است.

آدرس: چهارراه شهدا

 

آرامگاه فردوسی

 

 

آرامگاه فردوسی

 

فاصله تا حرم: ۳۹ کیلومتر

زمان: ۵۵ دقیقه

آرامگاه شاعر پرآوازه خراسانی و بزرگترین حماسه سرای ایران در شمال غربی مشهد در مسیر جاده مشهد-قوچان قرار دارد. در میان یک باغ بزرگ و باصفا آرامگاه فردوسی واقع شده است. از جاذبه های این باغ دیوارهای سنگی زیبایی است که حماسه ها و داستان های شاهنامه بر روی آن ها نقش بسته است. در قسمت غربی باغ، موزه آرامگاه وجود دارد. از اشیای ارزشمند این موزه می توان به یک جلد شاهنامه خطی به وزن ۳۷ کیلوگرم اشاره کرد. آرامگاه فردوسی بعنوان  یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری مشهد بشمار می رود.

بنای هارونیه

 

بنای هارونیه

 

فاصله تا حرم: ۳۸ کیلومتر

زمان: ۵۰ دقیقه

بنای هارونیه در نزدیکی آرامگاه فردوسی قرار دارد و از زمان احداث و کاربرد اصلی آن اطلاع دقیقی در دست نیست. چنین تصور می شود که این بنا مدتی خانقاه بوده است. معماری این ساختمان بیشتر شباهت به آتشکده دارد. در برخی منابع اینگونه ذکر شده است که در ابتدای اسلام کاربرد آن تغییر کرده و بعنوان مسجد از آن استفاده شده است. در کنار این بنا برای امام محمد غزالی سنگ مزاری بعنوان یادبود نیز نصب شده است.

 

 

حمام مهدی قلی بیگ

 

حمام محمد قلی بیگ

 

حمام محمد قلی بیگ

 

 

 

 

از جمله حمام های قدیمی و دیدنی که در گذشته به حمام شاه شهره بوده است حمام مهدی قلی بیگ می باشد. این بنای تاریخی در سال ۱۳۰۰ در نزدیکی بازار قدیمی فرش مشهد و در کنار یکی از مساجد قدیمی به نام مسجد شاه ساخته و وقف عام شد. مساحت تقریبی این حمام در حدود ۲۰۰۰ متر مربع است که جزو یکی از بزرگترین حمام های قدیمی ایران به شمار می رود. یکی از مسائلی که باعث شکوه و عظمت این حمام قدیمی شده است معماری اصیل ایرانی است که در نقوش زیبا و منحصر بفرد روی سقف حمام به تصویر کشیده شده است. دیدن این دیوارها و نقاشی های جالب توجهش قطعا برای هر بیننده ای لذت بخش خواهد بود. امروزه این حمام به موزه مردم شناسی تبدیل شده است و می توانید مجموعه ای از پوشاک، وسایل و عکس های قدیمی شهر را نیز در این مکان بازدید کنید.

این بنای ارزشمند نیز در سال ۱۳۵۶ در فهرست بناهای تاریخی کشور قرار گرفت.

آدرس: خروجی ضلع غربی صحن جامع رضوی

خانه ملک

 

خانه ملک

 

فاصله تا حرم: ۴ کیلومتر

زمان: ۱۵ دقیقه

در ضلع شرقی خیابان امام خمینی، مکانی تاریخی و دیدنی مشهور به خانه ملک وجود دارد. این بنای قدیمی از اواخر دوره قاجاریه باقی مانده است. در طبقه دوم این مکان زیبا شما شاهد منبت کاری و مشبک کاری های بینظیری خواهید بود که چشمانتان را نوازش می دهد. وسعت این بنا خیلی بیشتر از آنچه که امروز باقی مانده بوده است و در حال حاضر فقط بخش بیرونی آن در دو طبقه باقی است. خانه ملک درحال حاضر بعنوان مرکز هنرهای سنتی میراث فرهنگی و گردشگری در حال استفاده است.

آدرس: میدان شهدا، ابتدای خیابان امام خمینی

 

 

خانه داروغه

 

 

خانه داروغه

 

فاصله تا حرم: ۲٫۷ کیلومتر

زمان: ۱۰ دقیقه

خانه داروغه از جمله بناهای قدیمی مشهد است که در دوره قاجار ساخته شد. خانه داروغه در خیابان نواب صفوی واقع شده است. علت نامگذاری این بنا به داروغه بخاطر دستور شخصی به نام محمد یوسف خان که داروغه مشهد بوده است می باشد. او از یک معمار روس خواست تا این بنا را بسازد. خانه داروغه منزلی شخصی بوده که برای مراسم پذیرایی رسمی در آن استفاده می شده است. خانه داروغه در سال ۱۳۸۱در فهرست آثار ملی قرار گرفت و در سال ۱۳۹۱ شهرداری مشهد اقدام به مرمت این بنای تاریخی کرد.

آدرس: خیابان نواب صفوی، راسته حوض مسگران، کوچه داروغه

جاذبه های تفریحی

باغ ملی

 

باغ ملی

 

فاصله تا حرم: ۱٫۹ کیلومتر

زمان: ۱۰ دقیقه

یکی از قدیمی ترین پارک های مشهد که در خیابان امام خمینی و در کنار بازار جنت قرار دارد باغ ملی است. در گذشته این باغ مکان برگزاری مراسم های فرهنگی و اجتماعی بوده است و چون به ارگ حکومتی نزدیک بوده از مکان های معروف آن زمان بشمار می رود. باغ ملی در حال حاضر به صورت یک پارک محلی درآمده و بخاطر قدمت زیاد خود، همچنان از اهمیت خاصی برخوردار است. درخت های چنار قدیمی و فضای سبز گلکاری شده به این پارک زیبایی خاصی بخشیده است. اگر از طبیعت خارج از شهر فاصله دارید می توانید از این پارک که در مرکز شهر قرار دارد استفاده کرده و لذت ببرید.

آدرس: خیابان امام خمینی، امام خمینی ۲۵

باغ پرندگان

 

 

باغ پرندگان

 

فاصله تا حرم: ۱۳ کیلومتر

زمان: ۲۶ دقیقه

در سال ۱۳۹۳ باغ پرندگان مشهد در منطقه گردشگری سپاد و در نزدیکی مجتمع تجاری الماس شرق ساخته شد. در این باغ انواع گوناگون و کمیابی از پرندگان ایرانی، آسیایی و آفریقایی وجود دارد که دیدن آن ها خالی از لطف نیست.

فضای سبز و پوشش گیاهی زیبا، پل های چوبی، خیابان های سنگ فرش شده و آبشارهای مصنوعی باعث زیبایی این مجموعه شده است.

آدرس: میدان خیام، منطقه گردشگری سپاد، جنب مجتمع الماس شرق

بوستان مینیاتوری

 

 

بوستان منیاتوری

 

فاصله تا حرم: ۲۶ کیلومتر

زمان: ۴۵ دقیقه

اولین بوستان مینیاتوری شرق کشور در مشهد احداث شده است. شما در این مجموعه ی زیبا بیشتر اماکن و بناهای معروف، دیدنی و تاریخی ایران را در قالبی کوچک تر و مینیاتوری مشاهده می کنید.

مجموع ۵۸ مکان و اثر فرهنگی و مذهبی معروف و دیدنی در ایران در قالبی کوچک طراحی و به نمایش درآمده است. از جمله این المان ها می توان به آرامگاه عطار نیشابوری، سی و سه پل،  آرامگاه فردوسی، باغ شاهزاده ماهان کرمان و روستای کندوان با یک طراحی خاص و هنرمندانه اشاره کرد. از جمله کارهای خوب و هدف دار این مجموعه توجه به بازی های بومی و معرفی آن ها به نسل حاضر است. از این رو زمینی برای این امر در این مجموع در نظر گرفته شده است.

آدرس: بزرگراه میثاق، بلوار الهیه، بلوار سجادیه، سجادیه ۲۶

باغ گیاه شناسی

 

باغ گیاه شناسی

فاصله تا حرم: ۵ کیلومتر

زمان: ۱۲ دقیقه

در سال های اخیر باغ گیاه شناسی مشهد در فضایی در حدود ۲۵ هکتار ساخته شده است.  یک باغ بسیار زیبا که در آن گونه های مختلفی از  گل ها و گیاهان یافت می شود.

در قسمتی از این باغ با مساحت تقریبی ۵/۱ هکتار مجموعه ای از گیاهان دارویی با در بر گرفتن حدود ۴۰۰ نمونه ژنتیکی در حال پرورش و نگهداری می باشد.

از دیگر جاذبه ها و دیدنی های باغ گیاه شناسی مشهد، باغ رز است که در زمینی به مساحت ۱ هکتار احداث شده است. در این باغ زیبا حدود ۳۰ گونه در ۱۲۰ رقم گل رز  به نمایش گذاشته شده است.

در بازدید از این باغ  متوجه جاذبه ای دیگر به نام باغ صخره‌ای خواهید شد. این باغ دارای انواع گل و گیاهان پیازی، فصلی و صخره‌ای است. در باغ گیاه شناسی مکانی شبیه به کوچه باغ های قدیمی ایران ساخته شده است که از دیدن آن لذت خواهید برد.

در زمینی به مساحت یک هکتار گلخانه های تولیدی در این باغ احداث شده است و حدود ۴۰ نمونه گیاه زینتی در آن وجود دارد. . اگر در فصل پاییز به مشهد سفر کردید جشنواره گل های داوودی این قسمت از باغ گیاه شناسی را از دست ندهید. این جشنواره هر ساله ۷۰۰ نمونه ژنتیکی از گل های داوودی را به نمایش می گذارد.

آدرس: بلوار جمهوری، حد فاصل چهار راه مقدم و پل غدیر، باغ گیاه شناسی مشهد

پارک ملت مشهد

 

پارک ملت مشهد

 

 

شهر بازی پارک ملت مشهد

فاصله تا حرم: ۱۱ کیلومتر

زمان: ۳۲ دقیقه

بزرگترین پارک مشهد که دارای فضای سبز وسیع و پوشش گیاهی متنوع می باشد پارک ملت است. از این پارک دسترسی به نقاط مختلف شهر به وسیله مترو، تاکسی و یا خطوط اتوبوسرانی آسان است. پارک ملت به دلیل دارا بودن بزرگترین و مجهزترین شهربازی مشهد در بین مشهدی ها و شهرستان های اطراف شناخته شده و محبوب است. شهربازی این پارک در قسمت شرقی آن قرار دارد که دارای مرتفع ترین فان فار در خاورمیانه به ارتفاع ۸۰ متر است.   پارک ملت به غیر از شهربازی امکانات رفاهی دیگری از جمله زمین های ورزشی، کتابخانه، استخر شنا و علی الخصوص سالن تـاتر شهر را دار می باشد.

آدرس درب اصلی: میدان آزادی

باغ وحش وکیل آباد

 

باغ وحش وکیل آباد

 

فاصله تا حرم: ۲۰ کیلومتر

زمان: ۴۰ دقیقه

باغ وحش وکیل آباد زیر مجموعه پارک جنگلی وکیل آباد که از موقوفات حاج حسین ملک است می باشد. در این باغ وحش که تنها باغ وحش مشهد است حیوانات بسیاری از گونه های متفاوت گردآوری شده است که دیدن آنها برای بازدیدکنندگان جالب توجه است. با رفتن به باغ وحش وکیل آباد مشهد شاهد انواع حیوانات گوشتخوار و علف خوار، انواع حیوانات آبزی، پرندگان، خزندگان و بسیاری از گونه‌های کمیاب خواهید بود. در باغ وحش وکیل آباد سالن موزه‌ای جهت نمایش حیوانات تاکسیدرمی شده‌ وجود دارد که برای بازدید کننده بسیار جذاب است. از جالب‌ترین گونه‌های حیوانی باغ وحش وکیل آباد تایگون ها به شمار می‌آیند که حاصل پیوند ببر و شیر است. با سفر به مشهد از این باغ وحش هم دیدن کرده و لذت ببرید.

پارک کوهسنگی

 

 

پارک کوهسنگی

 

فاصله تا حرم: ۸ کیلومتر

زمان: ۲۵ دقیقه

از میدان شریعتی که به سمت خیابان کوهسنگی حرکت کنید، در انتهای این خیابان پارک کوهسنگی قرار دارد. این پارک از قدیمی ترین و محبوب ترین پارک های مشهد به شمار می رود و از  لحاظ وسعت دومین پارک بزرگ مشهد بعد از پارک ملت است. از دیرباز مسافران و گردشگرانی که به مشهد سفر می کردند حتما سری هم به این مکان می زدند. شاه عباس صفوی در این پارک تاج گذاری کرده است. در پارک کوهسنگی ساختمان موزه بزرگ بنا شده است که از معماری کاخ کلات نادر الگوبرداری کرده است. از دیدن این پارک در شب غافل نشوید چرا که رقص آب و نور جلوه زیبایی درشب به این پارک بخشیده است.

آدرس: میدان شریعتی: انتهای بلوار کوهسنگی

پارک جنگلی وکیل آباد

 

پارک جنگلی وکیل آباد

 

فاصله تا حرم: ۲۷ کیلومتر

زمان: ۴۰ دقیقه

از جمله پارک های قدیمی و بزرگ مشهد پارک جنگلی وکیل آباد است. این پارک در جنوب غربی مشهد واقع شده است. اگر از میدان پارک به سمت بلوار وکیل آباد حرکت کنید در انتهای این بلوار به پارک وکیل آباد می رسید. واقف پارک وکیل آباد شخصی به نام حسین ملک بوده است که در سال ۱۳۴۸ آن را وقف استفاده عموم کرد. رودخانه های فصلی و استخرها،  درختان کاج و چنار به این پارک زیبایی بخشیده است. این پارک از زمان های گذشته از پارک های ییلاقی مهم مشهد محسوب می شده است.

آدرس: میدان پارک، انتهای بلوار وکیل آباد

پارک های آبی مشهد

مشهد به لحاظ دارا بودن پارک های آبی بزرگ، مهیج و با کیفیت در ایران سرآمد است. در سال های اخیر مراکز تفریحی زیادی از جمله چندین پارک آبی توسط سرمایه گزاران دولتی و خصوصی افتتاح شده است. اگر در کنار زیارت حرم امام رضا (ع) مایلید ساعاتی را نیز به تفریح و سرگرمی بپردازید حتما از مجموعه های آبی مشهد نیز بهره مند شوید.

 

 سرزمین موج های آبی

 

سرزمین موج های آبی

فاصله تا حرم: ۱۵ کیلومتر

زمان: ۴۰ دقیقه

شهر مشهد به دلیل اینکه شهری زیارتی است در سال های اخیر توسط بخش خصوصی دست به فراهم آوردن مراکز تفریخی زیادی از جمله چندین پارک آبی نموده است تا هم ساکنین مشهد و هم زائران و گردشگران بتوانند از آن بهره مند شوند. اولین مجموعه آبی مشهد و یکی از بزرگترین و مجهزترین آن ها در خاورمیانه سرزمین موج های آبی  است. این پارک بخاطر دارا بودن سرسره های آبی متنوع و استاندارد در بین مجموعه های آبی از معروفیت و محبوبیت بالایی برخوردار است. در سال های اخیر فاز دوم این مجموعه مختص بانوان تجهیز و راه اندازی شد. سرزمین موج های آبی همه روزه بصورت تمام وقت و نیمه وقت در دو قسمت آقایان و بانوان فعال می باشد.

آدرس: اتوبان امام علی (ع)، بلوار اندیشه، نبش اندیشه ۸۳

پارک آبی ایرانیان

 

پارک آبی ایرانیان

فاصله تا حرم: ۱۴ کیلومتر

زمان: ۳۵ دقیقه

دومین پارک آبی احداث شده در مشهد پارک آبیِ ایرانیان است که همانند سرزمین موج های آبی در دو بخش وسیع و مجزا برای آقایان و بانوان فعالیت دارد. از جاذبه های هیجان انگیز این پارک  موج سواری با تخته در استخر موج است که ارتفاع موج هایش به ۵/۳ متر می رسد. در طراحی سرسره ها و تونل های پارک آبی ایرانیان سعی شده است تا بیشترین لذت و هیجان را به فرد القا کند.

آدرس: اتوبان امام علی (ع)، بلوار حجاب، نبش حجاب ۸

سرزمین موج های خروشان

 

سرزمین موج های خروشان

 

فاصله تا حرم: ۲۵ کیلومتر

زمان: ۴۵ دقیقه

سرزمین موج های خروشان در خارج از شهر مشهد و در جاده شاندیز واقع شده است و به دلیل دارا بودن دو فاز مجزا برای خانم ها و آقایان حائز اهمیت است. وجه تمایز این مجموعه نسبت به پارک های آبی دیگر وجود اولین زیپ لاین سرپوشیده در جهان است که طرفداران زیادی دارد. همچنین سقوط آزاد آن با ارتفاع ۲۳ متر در نوع خود بینظیر و منحصر بفرد است. لیزرتگ و فیش اسپا (دکتر ماهی) نیز از دیگر امکانات این پارک است که آن را متمایز می کند. یکی از فضاهای مختص بانوان در سرزمین موج های خروشان سالن بسیار لوکس و مجهز ایروبیک بانوان است که می توانید از آن استفاده کنید.

آدرس: کیلومتر ۲ جاده شاندیز

پارک ساحلی آفتاب

 

پارک ساحلی آفتاب

فاصله تا حرم: ۱۲ کیلومتر

زمان: ۲۵ دقیقه

در معرفی پارک ساحلی آفتاب مشهد گفته می شود که با دارا بود ۷ طبقه بزرگترین پارک آبی طبقاتی جهان است. همچنین از امکانات و خدمات متنوع و منحصر بفردی برخوردار است. از امکانات قابل توجه این پارک می توان به حمام آفتاب، استخر نمک دریایی، غار نمک، غواصی و کلاس های یوگا مخصوص بانوان اشاره کرد. در این مجموعه آبی نیز آقایان و خانم ها در دو قسمت مجزا بصورت همزمان پذیرش می شوند. این مجموعه آبی به مراکز خریدی همچون مجتمع الماس شرق و مجتمع وصال نزدیک است.

آدرس: انتهای بلوار خیام شمالی، میدان بهارستان، جنب مجتمع تجاری الماس شرق

جاذبه های طبیعی

طرقبه

 

طرقبه

 

یکی از روستاهای ییلاقی دیدنی در اطراف مشهد که کوچه باغ های زیبا و خاطره انگیزی دارد طرقبه است. روستای طرقبه در ۱۶ کیلومتری جنوب غربی مشهد قرار دارد. در مسیر این روستا رودخانه ای در حاشیه آن در جریان است. همچنین پارک های عمومی زیادی در قسمت شهری آن قرار دارد که می توانید ساعاتی را در کنار خانواده در آن سپری کنید. علاوه بر طبیعت سرسبز طرقبه از رستوران های متنوع آن با انواع غذاهای ایرانی در فضایی دلچسب نیز می توانید استفاده کنید. از جاذبه های دیگر روستای طرقبه فروشگاه های متنوعی است که در آن صنایع دستی روستا و سوغات مشهد به فروش می رسد. همچنین از خوراکی های خوشمزه و محلی روستا نیز می توانید به بعنوان سوغات خریداری کنید.

شاندیز

 

شاندیز

 

در شهر مشهد روستاها و مناطق ییلاقی زیادی وجود دارد که  گردشگران می توانند از آن ها بازدید کنند. یکی از این مناطق شاندیز است که در نزدیکی شهر مشهد قرار گرفته است. شاندیز در ۱۲ کیلومتری شمال غربی مشهد واقع شده است.

در اطراف این روستای زیبا گونه های مختلفی از درختان  وجود دارد. ییلاق شاندیز ۸۰ سال قدمت دارد. در این منطقه یک رودخانه نیز وجود دارد که از دامنه های شمالی قله بینالود سرچشمه می گیرد. از جمله رودهای پر آب در این منطقه می توان به رود کنگ، مایان، مغان، زشک، مج، دهبار و جاغرق اشاره کرد.

شاندیز طبیعت بسیار زیبا و چشم نوازی دارد و باعث شده تا مسافران زیادی را به سمت خود بکشاند.

زشک

 

زشک

 

 

بعد از منطقه زیبای شاندیز به روستای زشک خواهید رسید. این روستا در امتداد جنوب شرقی رشته کوه بینالود و حدودا در فاصله ۲۰ کیلومتری از شهر مشهد قرار گرفته است. روستای زشک بخاطر وجود قله چمن با استقبال بالایی از طرف کوهنوردان مواجه است. ارتفاع این قله به ۲۵۹۵ متر می رسد. این روستا به باغ های میوه و آب و هوای معتدلش معروف است.  در مسیر روستای شاندیز تا انتهای زشک رستوران و چایخانه های زیبا با چشم اندازهای دیدنی قرار دارد که از آرامش و هوای مطبوع آن لذت خواهید برد.

اخلمد

 

اخلمد

 

یکی دیگر از ییلاقات اطراف مشهد که طرفداران زیادی دارد اخلمد است. اخلمد در مسیر جاده مشهد- قوچان و در فاصله ۸۴ کیلومتری از مشهد واقع شده است. روستای اخلمد به دلیل دارا بودن دو آبشار مرتفع در انتهای مسیر رودخانه اش شهره است. ارتفاع یکی از این آبشارها به ۲۳ متر می رسد. برای رسیدن به آبشار باید مسیری ۳ کیلومتری را پیاده طی کنید و از دیدن مسیر آبشار لذت ببرید. در روستای اخلمد باغات میوه فراوانی وجود دارد که مهم ترین آن ها سیب است.

 

 

 

 

جاغرق

 

جاغرق

 

 

روستای جاغرق از قدیمی ترین روستاهای ییلاقی اطراف مشهد است. این روستا در ۲۱ کیلومتری جنوب غربی مشهد و در ۵ کیلومتری جنوب غربی طرقبه واقع شده است. در روستای جاغرق قبرستانی وجود دارد که قدمت آن به دوره تیموریان بر می گردد. این قبرستان بعنوان اثری ملی در سال ۱۳۸۴ به ثبت رسیده است.

در این روستا رستوران های سنتی و  اقامتگاه هایی جهت رفاه حال گردشگران وجود دارد. اگر به این روستا سر زدید از خوردن انواع  آش های خوشمزه و غذاهای سنتی آن غافل نشوید.

سد چالیدره

 

 

سد چالیدره

 

فاصله تا حرم: ۲۰ کیلومتر

زمان: ۳۵ دقیقه

یکی از سدهای مهم در اطراف شهر مشهد و در ابتدای جاده نغندر سد چالیدره است. از این سد برای آبیاری باغات طرقبه استفاده می شود. در اطراف این سد فضاهای تفریحی و امکانات رفاهی متنوعی احداث شده است. این منطقه از مناطق قابل توجه در زمینه گردشگری مشهد بشمار می رود و گردشگران و مسافران زیادی سالانه به آن مراجعه می کنند. سد چالیدره در دو فاز فعال می باشد و برای رفتن از فاز یک به دو باید از تله سیژ استفاده کرد.

شما می توانید در این دریاچه ی زیبا قایق سواری کنید و یا به ماهی گیری مشغول شوید و از آلاچیق هایی نیز در اطراف سد قرار داده شده است که می توان در آنها پیک نیک کرد.

برای رفتن به این سد علاوه بر وسیله شخصی می توانید با مترو به انتهای وکیل آباد رفته و در ایستگاه آخر مترو با تاکسی به چالیدره بروید.

آدرس: طرقبه – کیلومتر ۲ جاده نقندر

 

 

جاذبه های تفریحی و آموزشی

سرزمین پروفسور بازیما

 

 

بازیما

 

فاصله تا حرم: ۱۳ کیلومتر

زمان: ۲۶ دقیقه

اولین و منحصر به فردترین پارک موضوعی در کشورمان ایران پارک علمی پروفسور بازیما است که در فضایی به مساحت حدود ۲۴۰۰ متر در طبقه چهارم مجتمع وصال واقع در منطقه گردشگری سپاد مشهد قرار دارد. در پارک علمی پروفسور بازیما با ماشین زمان به ابتدای خلقت جهان رفته و از آغاز آفرینش جهان تا امروز را تجربه خواهید کرد. در سرزمین پروفسور بازیما سری به دنیای عجیب جانوران زیر دریا خواهید زد. در این پارک علمی از دهان یک انسان غول پیکر وارد بدن او شده و به کشف اسرار بدن انسان می پردازید. هدف از ایجاد این پارک کشف استعداد، افزایش و هدایت هوش هیجانی با استفاده از آخرین تکنولوژی‌ها و تکنیک‌های تفریحی است تا بازدید کنندگان تفریح و سرگرمی را همراه با فراگیری مطالب علمی و آموزنده‌ تجربه کنند.

آدرس: میدان خیام، منطقه گردشگری سپاد، مجتمع وصال، طبقه چهارم

شهر مشاغل کارالند

 

 

کارالند

فاصله تا حرم: ۲۰ کیلومتر

زمان: ۴۰ دقیقه

شهر مشاغل کودک کارالند در طبقه سوم برج تجاری اداری آرمیتــاژ گلشن، در فضایی با وسعت ۸۰۰ متر مربع و در دو طبقه فعالیت می کند. این مجموعه با هدف کسب تجربه کار در شرایطی مشابه واقعیت همراه با بازی و سرگرمی برای کودکان ۳ تا ۱۳ شکل گرفته است. از جمله اهداف تشکیل این مجموعه تقویت استقلال شخصیتی کودک، آشنایی با مشاغل و تجربه آنها، آشنایی با سیستم هزینه و درآمد، تقویت روحیه کار تیمی، آموزش حین تفریح و تقویت و شناسایی استعدادهای کودکان است. در این مجموعه حدود ۲۰ شغل طراحی و اجرا شده است که تجربه آن ها برای کودکان بسیار هیجان انگیز خواهد بود. از جمله مشاغل شبیه سازی شده در این مجموعه می توان به دندانپزشکی، خلبانی، نجاری، آتش‌نشانی، نان و شیرینی، کلانتری و سالن زیبایی اشاره کرد. از دیگر امکانات شهر مشاغل کارالند نیز می توان سینما، کافه تریا، آتلیه عکاسی و سن برگزاری جشن‌ تولد را که جهت رفاه و جذابیت هرچه بیشتر محیط برای کودکان در نظر گرفته شده است نام برد.

آدرس: بلوار وکیل آباد، خیابان هفت تیر، نبش هفت تیر ۸، برج آرمیتاژ، طبقه سوم

 

جاذبه های تجاری

بازار رضا

 

 

بازار رضا

 

 

در سفر به شهرهای مختلف یکی از مکان هایی که معرف شهر و سوغات آن است بازار آن شهر است. در شهر مشهد بازارها و مجتمع های تجاری زیادی وجود دارد. در اطراف حرم امام رضا (ع) نیز بازارهای متعددی وجود دارد. از قدیمی ترین آن ها بازار رضا با مغازه های متعدد و ساختاری سنتی است که در سال ۱۳۵۵ توسط معماری معروف به نام داریوش بوربور در کمتر از یک سال ساخته شد. بازار رضا در ضلع شرقی خیابان امام رضا (ع) و در دو طبقه احداث شده است  و یکی از مراکز خرید زائران و گردشگران بشمار می رود. در طبقه فوقانی کارگاه های فیروزه تراشی، نقره سازی و طلاکاری وجود دارد. اگر به دنبال بورس سوغات مشهد و یا نقره جات با نگین های ارزشمند هستید حتما به این بازار سر بزنید.

بازار تاریخی عباسقلی خان

 

 

بازار تاریخی عباسقلی خان

 

فاصله تا حرم: ۱٫۵ کیلومتر

زمان: ۵ دقیقه

از جمله بازارهای قدیمی در اطراف حرم، بازار عباسقلی خان با بافتی قدیمی است. قسمت بیشتر این بازار در زمان گسترش حرم امام رضا (ع) تخریب شد اما اگر به این بازار سر بزنید هنوز هم قسمت هایی از آن با همان بافت قدیمی باقی مانده است. در گذشته این بازار مرکز معاملات تجار بزرگ نخ، پشم و نقشه قالی بوده است. بازار عباسقلی خان معروف به عرضه کالاهای خارجی با قیمتی مناسب تر است. همچنین در این بازار لوازم صوتی و تصویری، لوازم برقی با قیمت ارزان تر در دسترس است. در کنار این بازار روباز قدیمی ترین مدرسه علمیه مشهد قرار دارد.

آدرس: خیابان نواب صفوی، نواب صفوی ۳

مجتمع تجاری اداری زیست خاور

 

 

زیست خاور

 

فاصله تا حرم: ۴٫۵ کیلومتر

زمان: ۱۵ دقیقه

مجتمع زیست خاور یکی از بزرگترین و قدیمی ترین مراکز تجاری مشهد محسوب می شود.  زیست خاور شامل ۱۷ طبقه است که ۴ طبقه آن تجاری می باشد. این مرکز خرید از قدیم الایام در بین زائران و گردشگران شناخته شده بوده است. تلفیقی از معماری ایرانی و مدرن را در معماری داخلی و گچ بری های سقف ها در زیست خاور می توانید مشاهده کنید.

واحد های تجاری این مجتمع  شامل فروشگاه های پوشاک، کیف و کفش، لوازم تزئینی و خشکبار است. در طبقه منفی یک کارهای هنری و تزئینی و گالری های نقاشی به چشم می خورد. در طبقه همکف این مجتمع می توانید سوغات مشهد شامل خشکبار، زعفران و ادویه جات را تهیه کنید. این مجموعه همچنین از امکاناتی نظیر رستوران و کافی شاپ برخوردار می باشد.

آدرس: میدان شریعتی(تقی آباد سابق)، ابتدای خیابان کوهسنگی

برج تجاری اداری آرمیتاژ گلشن

 

 

برج آرمیتاژ گلشن

 

 

 

فاصله تا حرم: ۲۰ کیلومتر

زمان: ۴۰ دقیقه

یکی از مراکز خرید لوکس در مشهد برج آرمیتاژ است. در این برج همه آن چیزی که مورد نیاز شماست یافت می شود. هر طبقه از این برج تجاری بصورت تخصصی فعالیت می کنند. در طبقه منفی یک لوازم الکترونیک و وسایل آشپزخانه با برندهای مطرح را می توانید خریداری کنید. طبقه همکف شامل کیف و کفش، عطر، ساعت و جواهرات می شود. در طبقه یک علاوه بر پوشاک با برندهای روز دنیا می توانید لوازم آرایشی و بهداشتی مورد نیاز خود را نیز تهیه کنید. در این طبقه شعبه ای از چرم مشهد نیز وجود دارد. طبقه دوم مختص مبلمان، دکوراسیون داخلی و تزیینات منزل است که می توانید محصولات بینظیر و متفاوتی را مشاهده کنید. طبقه سوم برج آرمیتاژ بخش تخصصی کودک و نوجوان شامل کالای خواب، پوشاک، اسباب بازی و آرایشگاه کودک است. در سال های اخیر در این طبقه مجموعه ای به نام شهر مشاغل کارالند نیز راه اندازی شده است. این مجموعه با رویکرد تجربه مشاغل برای کودکان فعالیت می کند که یک تجربه متفاوت را برای شما و کودکتان رقم خواهد زد. در طبقه چهارم برج یک مجموعه غذایی کامل برای انواع سلیقه ها وجود دارد که بعد از یک خرید لذت بخش می توانید از آن استفاده کنید. پردیس سینمایی گلشن نیز در طبقه پنجم برج قرار دارد.  همچنین در طبقات منفی یک، سوم و پنجم کافی شاپ جهت رفاه حال شما عزیزان در نظر گرفته شده است.

آدرس: بلوار وکیل آباد، خیابان هفت تیر، نبش هفت تیر ۸

برج آلتون

 

 

برج آلتون

 

 

فاصله تا حرم: ۳٫۲ کیلومتر

زمان: ۱۰ دقیقه

از جمله مراکز خرید لوکس و مدرن در مشهد برج آلتون است. در طبقات منفی این برج محصولات صوتی و تصویری، لوازم خانگی و محصولات آرایشی و بهداشتی عرضه می گردد. در طبقات همکف تا چهارم برج آلتون مجموعه ای از فروشگاه های کیف و کفش و محصولات چرم فعالیت دارند. در طبقه چهارم برج یک شعبه از پسران کریم که یکی از بهترین رستوران های مشهد است قرار دارد تا در کنار خرید بتوانید در زمان خود برای صرف غذا نیز صرفه جویی کنید. علاوه بر رستوران از کافی شاپ برج نیز می توانید استفاده کنید.

آدرس: خیابان دانشگاه، بین دانشگاه ۲۱و ۲۳

 

مجتمع الماس شرق

 

 

الماس شرق مشهد

 

فاصله تا حرم: ۱۳ کیلومتر

زمان: ۲۶ دقیقه

در انتهای بلوار خیام شمالی مجتمع تجاری الماس شرق واقع شده است. تنوع اجناس و محصولات در این مجتمع زیاد است. از پوشاک برای همه اعضای خانواده گرفته تا سوغات مشهد را به راحتی می توانید در این مجتمع بیابید.

در این مرکز خرید، مجموعه ای تفریحی به نام سرزمین عجایب برای اوقات فراغت کودکان و بزرگسالان دایر می باشد.

اگر به این مجموعه مراجعه کردید از آکواریوم هایی که در مجتمع تعبیه شده و انواع آبزیان آب شور در آن نگهداری می شود دیدن کنید و از آن لذت ببرید. از دیگر امکانات مجموعه می توان به رستوران های سنتی، فست فود و کافی شاپ اشاره کرد که در کنار خرید می توانید از فضای آرام و دلنشین آن ها بهره مند شوید.

مجتمع وصال

 

 

مجتمع وصال

 

فاصله تا حرم: ۱۳ کیلومتر

زمان: ۲۶ دقیقه

مجتمع تجاری وصال در ۶ طبقه و در کنار مجتمع الماس شرق ساخته شده که از طریق تونلی زیبا به هم متصل اند.   در مجموعه وصال حدود ۴۰۰ فروشگاه شامل پوشاک، کیف و کفش، آرایشی و بهداشتی و خشکبار فعال می باشد. از دیگر امکانات مجتمع می توان به رستوران، فست فود، هایپرمارکت، تعدادی بانک، تالارهای پذیرایی، پارکینگ طبقاتی و سایر امکانات و خدمات رفاهی برای گذران اوقات فراغت و خرید مسافران و گردشگران نام برد. در مجتمع تجاری وصال یک پارک علمی به نام سرزمین پروفسور بازیما وجود دارد. این پارک حتی برای رده سنی بزرگسال نیز جالب و دیدنی است.

آدرس: میدان خیام، منطقه گردشگری سپاد، جنب مجتمع الماس شرق

 

 

مجتمع تجاری خورشید

 

 

مجتمع تجاری خورشید

 

 

فاصله تا حرم: ۶٫۸ کیلومتر

زمان: ۲۰ دقیقه

مجتمع تجاری خورشید مشهد در نه طبقه شامل واحدهای تجاری و اداری می باشد. این مرکز تجاری یکی از شیک ترین پاساژها و مراکز خرید مشهد است که در یکی از بهترین و پر رفت و آمد ترین نقاط شهر مشهد قرار دارد. مجتمع تجاری خورشید از جمله مراکز خریدی است که اجناسی با کیفیت در اختیار مشتریانش قرار داده است. انواع پوشاک، کیف و کفش، ساعت و لوازم آرایشی و بهداشتی عمده محصولات ارائه شده در مرکز خرید خورشید است. اگر قصد خرید کیف و کفش چرم نیز دارید می توانید در این مجتمع آن را بیابید. شعبه هایی از معروف ترین و معتبرترین برندهای روز دنیا مثل منگو،کت، دیاموند، کوتون و غیره نیز در مرکز خرید خورشید مشهد حضور دارند.

آدرس: بلوار احمدآباد- بین بلوار ابوذر غفاری و رضا- روبروی سه راه راهنمایی

ویلاژ توریست

 

 

ویلاژ توریست

 

فاصله تا حرم: ۲۱ کیلومتر

زمان: ۳۵ دقیقه

مجتمع ویلاژ توریست  از جمله مراکز تجاری، رفاهی و گردشگری مشهد است که در بین شهروندان و مسافران، جایگاه خوبی را به خود اختصاص داده است. این مجموعه با معماری منحصر بفرد در ۴ طبقه دارای ۲۶۰ واحد تجاری است که از دیدن آن ها خسته نخواهید شد. در طبقه فوقانی مجتمع ویلاژ توریست پردیس سینمایی ویلاژ به تازگی افتتاح شده است که جزو سینماهای برتر مشهد محسوب می شود. در اطراف این مجتمع تعدادی مراکز خرید پوشاک دیگر نیز وجود دارد.

آدرس: انتهای بلوار وکیل آباد، ابتدای جاده طرقبه

بازار فردوسی

 

 

بازار فردوسی

 

فاصله تا حرم: ۵ کیلومتر

زمان: ۱۲ دقیقه

در انتهای خیابان شهید مفتح مشهد مرکز خرید فردوسی در چهار طبقه واقع شده است. در این مرکز خرید هر طبقه بصورت اختصاصی فعالیت می کند. در طبقه منفی یک بازار فردوسی سیسمونی نوزاد و لباس کودک، طبقه همکف پوشاک آقایان و بانوان، در طبقه مثبت یک بورس مانتو و روسری و طبقه دوم لوازم عروس و داماد عرضه می گردد. اجناس ارائه شده در این بازار متنوع و دارای قیمت مناسب تر هستند و اماکن خرید بصورت کلی نیز جود دارد.

از حرم مطهر تا این مرکز خرید فاصله چندانی نیست و به راحتی با وسایل حمل و نقل عمومی به آن دسترسی خواهید داشت.

 

مجتمع تجاری و اقامتی آرمان

 

مجتمع آرمان

 

فاصله تا حرم: ۲٫۷ کیلومتر

زمان: ۷ دقیقه

یکی از بزرگترین مجتمع های تجاری و اقامتی که فاصله چندانی تا حرم مطهر ندارد مجتمع آرمان مشهد است.

از جمله مزیت های این مجتمع این است که در کنار اقامت در هتل این مجتمع می توانید براحتی به یک مرکز خرید مجهز دسترسی داشته باشید. در طراحی این مجتمع از فضای سبز و نورپردازی مدرن بهره گرفته شده است.

این مجتمع حدود ۵۰۰ متر تا حرم فاصله دارد که براحتی از طریق خطوط بی آر تی و تاکسی می توانید به حرم مشرف شوید. یک مجموعه جامع از هر آنچه که برای خرید به دنبال آن هستید. سوغات و خشکبار مشهد، پوشاک، کیف و کفش، آرایشی و بهداشتی و لوازم منزل. از جمله امکانات این مجتمع تجاری اقامتی می توان به فود کورت و رستوران، کافی شاپ با محیطی زیبا و معماری جذاب، و همین طور فضای بازی مختص کودکان اشاره کرد. برای استفاده از این مجتمع نگران پارکینگ نباشید، می توانید از پارکینگ هوشمند این مجموعه بهره مند شوید.

آدرس: خیابان نواب صفوی، نرسیده به وحدت، جنب هتل سروش

 

بازار جنت

 

 

بازار جنت

 

 

فاصله تا حرم: ۲٫۶ کیلومتر

زمان: ۱۰ دقیقه

از قدیمی ترین بازارهای مشهد بازار جنت است. این بازار در خیابان جنت جنوبی قرار دارد و ورود خودرو به این بازار ممکن نیست. برای خرید از این بازار باید خودروی خود را در خیابان های اطراف بازار و یا در پارکینگ خیابان مدرس ک مشرف به بازار است پارک کنید. این بازار بیشتر مختص پوشاک و کیف و کفش می شود. بازار جنت از قدیم بیشتر مرکز فروشگاه های فروش لباس مجلسی زنانه بوده است.

آدرس: خیابان چمران، نرسیده به میدان سعدی، خیابان جنت

مجتمع تجاری کیان سنتر

 

 

کیان سنتر

 

 

کیان ستتر

 

 

فاصله تا حرم: ۸٫۸ کیلومتر

زمان: ۲۵ دقیقه

یک مرکز خرید جامع با کامل ترین امکانات و خدمات که در منطقه ای به دور از ترافیک شهری قرار دارد مجتمع کیان سنتر است. این مرکز تجاری در دو فاز کیان سنتر ۱ و ۲ فعال می باشد. از جمله اصناف این مجتمع تجاری می توان به فروشگاه پوشاک، کیف و کفش، لوازم تزئینی و لوازم آشپزخانه اشاره کرد. در کنار خرید، فود کورت کیان سنتر نیز پذیرای شما خواهد بود و همین طور یک خرید کلی را از هایپر زنجیره ای باما می توانید انجام دهید.

آدرس:  بلوار جانباز، تقاطع بلوار شهید فرامرز عباسی

پروما

 

پروما

 

 

فاصله تا حرم: ۷٫۵ کیلومتر

زمان: ۲۳ دقیقه

از مراکز تجاری مهم مشهد که در دهه گذشته افتتاح شده است مجتمع تجاری پروما است. پروما مجموعه ای از فروشگاه های زنجیره ای است که در اکثر شهرهای ایران شعبه دارد. این مجموعه در ۴ طبقه فعالیت دارد. طبقه ی همکف آن هایپر مارکت پروماست که می توانید  مایحتاج خود را بطور جامع تهیه کنید. در مجتمع پروما حدود ۲۵۰ واحد تجاری قرار دارد که در بین آن ها نمایندگی تعدادی از برندهای معروف نیز یافت می شود. از جمله اصناف دایر در این مجتمع می توان فروشگاه های پوشاک، زیورآلات، کیف و کفش و محصولات آرایشی و بهداشتی را نام برد. همچنین از شهربازی و بولینگ این مجتمع در کنار خرید می توانید استفاده کنید.

آدرس: میدان جانباز، مجتمع تجاری پروما

 

امیدوارم که مقاله فوق توانسته باشد  شما را با گوشه ای از زیبایی های شهر مشهد آشنا کند و در سفری که به این کلان شهر زیبا و تاریخی دارید این مطلب مفید واقع شود.

نظرتان را بگویید