تصمیم برای شناخت مشهد گرفتید؟

آماده اید که با تمام جاهای دیدنی مشهد آشنا بشید؟

شهر مشهد بعنوان پایتخت مذهبی ایران علاوه بر وجود نورانی حرم امام رضا (ع) جاذبه های بسیار زیادی دارد که در این مقاله قصد داریم آن را با شما به اشتراک بگذاریم. 

 در این مطلب سعی شده است تا مطالب و اطلاعات بروز و همگام با آخرین تغییرات مراکز و مکان ها باشد.

همچنین از آنجایی که اکثر مسافران و زائران نزدیک حرم اسکان دارند، مکان های دیدنی اطراف حرم و مسافت و فاصله زمانی تقریبی هر کدام از اماکن تا حرم مطهر رضوی ذکر شود.

در مقاله جاهای دیدنی مشهد با چه مناطقی از مشهد آشنا می شوید

بخش اول مکان های دیدنی مشهد: مکان های تاریخی

حرم امام رضا (ع)

حرم امام رضا (ع)

مشهد مقدس بخاطر وجود حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) بعنوان قطب زیارتی و حتی گردشگری برای شیعیان ایران و جهان به شمار می رود. از برخی شواهد تاریخی اینگونه استنباط  می شود که پیکر مبارک حضرت امام رضا (ع) در روستای سناباد در نزدیکی شهر توس به خاک سپرده شده است. شهری که بعدها در اطراف این حرم شکل گرفت همین شهر مشهد فعلی است. به مرور در اطراف این حرم مساجد و صحن هایی ساخته شد که باعث گستردگی و شکوه بیشتر حرم مطهر شد. در اطراف حرم همچنین مراکز و اماکن رفاهی زیادی احداث شد تا زائران و گردشگران سفر راحت تری را تجربه کنند.  در حدود 20 میلیون زائر در سال از سراسر جهان برای زیارت این امام همام به مشهد سفر می کنند.

مسجد گوهرشاد

مسجد گوهرشاد

یکی از مساجد حائز اهمیت و با شکوه در اطراف حرم، مسجد زیبای گوهرشاد است. گوهرشاد بیگم همسر شاهرخ شاه دستور احداث این مسجد را داده است.  این مسجد در طول سال های گذشته در معرض آسیب های فراوانی بوده است اما این امر باعث نشد است تا شکوه و زیبایی معماری آن  از چشم بازدید کنندگان و زائران پنهان بماند.  صحن مسجد در حدود 2800 مترمربع وسعت دارد. با ورود به مسجد سنگ های تیره روی دیوارها و سنگ های شش گوشه کف صحن چشم های شما را نوازش خواهد داد.

موزه های آستان قدس رضوی

 موزه آستان قدس رضوی

                                              

در مجموعه موزه های آستان قدس رضوی گنجینه ای از اشیای قیمتی با سابقه های ارزشمند تاریخی جمع آوری شده است.  از جمله این موزه ها می توان به موزه تمبرها، اسکناس ها، موزه قرآن و فرش اشاره کرد. موزه های آستان قدس رضوی به دلیل پرمایه و پربار بودن جزو بهترین موزه های ایران محسوب می شود و سالانه در حدود یک میلیون بازدیدکننده دارد. در بین این آثار گرانبها تعدادی از وسایل و اجسامی که دوستداران خاندان عصمت و طهارت (ع) به بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) تقدیم کرده اند به عرصه نمایش درآمده است.
اولین موزه در آستان قدس در صحن امام خمینی بنا گردید و تا چهل سال بعد تنها موزه آستان قدس رضوی بوده است.

باغ موزه نادری

باغ موزه نادری

فاصله تا حرم: 2 کیلومتر

زمان: 5 دقیقه

یکی دیگر از مکان های دیدنی مشهد آرامگاه نادر است که در ضلع شمال غربی چهارراه شهدای مشهد قرار دارد. طراح و سازنده باغ موزه نادری شخصی به نام هوشنگ سیحون بوده که در سال 1342 اقدام به ساخت آن کرده است.

آرامگاه نادری در میان باغی که به باغ نادری معروف است واقع شده است. این مجموعه در دو بخش باغ و موزه مورد بازدید گردشگران و زائران زیادی است. مجسمه نادر سوار بر اسب با تبرزینی در دست در قسمت بالای آرامگاه قابل مشاهده است. سازنده این پیکره موسسه (Bruni) است که یک سازمان ایتالیایی می باشد. در داخل موزه نادری که در قسمت داخلی آرامگاه واقع شده است ابزار و ادوات جنگی از جمله اسلحه، کلاهخود، زره و لوازم رزمی به نمایش درآمده است.

آدرس: چهارراه شهدا

آرامگاه فردوسی

آرامگاه فردوسی

فاصله تا حرم: 39 کیلومتر

زمان: 55 دقیقه

آرامگاه شاعر پرآوازه خراسانی و بزرگترین حماسه سرای ایران در شمال غربی مشهد در مسیر جاده مشهد-قوچان قرار دارد. در میان یک باغ بزرگ و باصفا آرامگاه فردوسی واقع شده است. از جاذبه های این باغ دیوارهای سنگی زیبایی است که حماسه ها و داستان های شاهنامه بر روی آن ها نقش بسته است. در قسمت غربی باغ، موزه آرامگاه وجود دارد. از اشیای ارزشمند این موزه می توان به یک جلد شاهنامه خطی به وزن 37 کیلوگرم اشاره کرد. آرامگاه فردوسی بعنوان  یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری مشهد بشمار می رود.

بنای هارونیه

بنای هارونیه

فاصله تا حرم: 38 کیلومتر

زمان: 50 دقیقه

بنای هارونیه در نزدیکی آرامگاه فردوسی قرار دارد و از زمان احداث و کاربرد اصلی آن اطلاع دقیقی در دست نیست. چنین تصور می شود که این بنا مدتی خانقاه بوده است. معماری این ساختمان بیشتر شباهت به آتشکده دارد. در برخی منابع اینگونه ذکر شده است که در ابتدای اسلام کاربرد آن تغییر کرده و بعنوان مسجد از آن استفاده شده است. در کنار این بنا برای امام محمد غزالی سنگ مزاری بعنوان یادبود نیز نصب شده است.

حمام مهدی قلی بیگ

حمام محمد قلی بیگ

از جمله حمام های قدیمی و دیدنی که در گذشته به حمام شاه شهره بوده است حمام مهدی قلی بیگ می باشد. این بنای تاریخی در سال 1300 در نزدیکی بازار قدیمی فرش مشهد و در کنار یکی از مساجد قدیمی به نام مسجد شاه ساخته و وقف عام شد. مساحت تقریبی این حمام در حدود 2000 متر مربع است که جزو یکی از بزرگترین حمام های قدیمی ایران به شمار می رود. یکی از مسائلی که باعث شکوه و عظمت این حمام قدیمی شده است معماری اصیل ایرانی است که در نقوش زیبا و منحصر بفرد روی سقف حمام به تصویر کشیده شده است. دیدن این دیوارها و نقاشی های جالب توجهش قطعا برای هر بیننده ای لذت بخش خواهد بود. امروزه این حمام به موزه مردم شناسی تبدیل شده است و می توانید مجموعه ای از پوشاک، وسایل و عکس های قدیمی شهر را نیز در این مکان بازدید کنید.

این بنای ارزشمند نیز در سال 1356 در فهرست بناهای تاریخی کشور قرار گرفت.

آدرس: خروجی ضلع غربی صحن جامع رضوی

خانه ملک

خانه ملک

فاصله تا حرم: 4 کیلومتر

زمان: 15 دقیقه

در ضلع شرقی خیابان امام خمینی، مکانی تاریخی و دیدنی مشهور به خانه ملک وجود دارد. این بنای قدیمی از اواخر دوره قاجاریه باقی مانده است. در طبقه دوم این مکان زیبا شما شاهد منبت کاری و مشبک کاری های بینظیری خواهید بود که چشمانتان را نوازش می دهد. وسعت این بنا خیلی بیشتر از آنچه که امروز باقی مانده بوده است و در حال حاضر فقط بخش بیرونی آن در دو طبقه باقی است. خانه ملک درحال حاضر بعنوان مرکز هنرهای سنتی میراث فرهنگی و گردشگری در حال استفاده است.

آدرس: میدان شهدا، ابتدای خیابان امام خمینی

خانه داروغه

خانه داروغه

فاصله تا حرم: 2.7 کیلومتر

زمان: 10 دقیقه

خانه داروغه از جمله بناهای قدیمی مشهد است که در دوره قاجار ساخته شد. خانه داروغه در خیابان نواب صفوی واقع شده است. علت نامگذاری این بنا به داروغه بخاطر دستور شخصی به نام محمد یوسف خان که داروغه مشهد بوده است می باشد. او از یک معمار روس خواست تا این بنا را بسازد. خانه داروغه منزلی شخصی بوده که برای مراسم پذیرایی رسمی در آن استفاده می شده است. خانه داروغه در سال 1381در فهرست آثار ملی قرار گرفت و در سال 1391 شهرداری مشهد اقدام به مرمت این بنای تاریخی کرد.

آدرس: خیابان نواب صفوی، راسته حوض مسگران، کوچه داروغه

بخش دوم مکان های دیدنی مشهد: باغ ها و پارک های مشهد

باغ ملی مشهد

باغ ملی

فاصله تا حرم: 1.9 کیلومتر

زمان: 10 دقیقه

یکی از قدیمی ترین پارک های مشهد که در خیابان امام خمینی و در کنار بازار جنت قرار دارد باغ ملی است. در گذشته این باغ مکان برگزاری مراسم های فرهنگی و اجتماعی بوده است و چون به ارگ حکومتی نزدیک بوده از مکان های معروف آن زمان بشمار می رود. باغ ملی در حال حاضر به صورت یک پارک محلی درآمده و بخاطر قدمت زیاد خود، همچنان از اهمیت خاصی برخوردار است. درخت های چنار قدیمی و فضای سبز گلکاری شده به این پارک زیبایی خاصی بخشیده است. اگر از طبیعت خارج از شهر فاصله دارید می توانید از این پارک که در مرکز شهر قرار دارد استفاده کرده و لذت ببرید.

آدرس: خیابان امام خمینی، امام خمینی 25

باغ پرندگان

باغ پرندگان

فاصله تا حرم: 13 کیلومتر

زمان: 26 دقیقه

در سال 1393 باغ پرندگان مشهد در منطقه گردشگری سپاد و در نزدیکی مجتمع تجاری الماس شرق ساخته شد. در این باغ انواع گوناگون و کمیابی از پرندگان ایرانی، آسیایی و آفریقایی وجود دارد که دیدن آن ها خالی از لطف نیست.

فضای سبز و پوشش گیاهی زیبا، پل های چوبی، خیابان های سنگ فرش شده و آبشارهای مصنوعی باعث زیبایی این مجموعه شده است.

آدرس: میدان خیام، منطقه گردشگری سپاد، جنب مجتمع الماس شرق

بوستان مینیاتوری

بوستان منیاتوری

فاصله تا حرم: 26 کیلومتر

زمان: 45 دقیقه

اولین بوستان مینیاتوری شرق کشور در مشهد احداث شده است. شما در این مجموعه ی زیبا بیشتر اماکن و بناهای معروف، دیدنی و تاریخی ایران را در قالبی کوچک تر و مینیاتوری مشاهده می کنید.

مجموع ۵۸ مکان و اثر فرهنگی و مذهبی معروف و دیدنی در ایران در قالبی کوچک طراحی و به نمایش درآمده است. از جمله این المان ها می توان به آرامگاه عطار نیشابوری، سی و سه پل،  آرامگاه فردوسی، باغ شاهزاده ماهان کرمان و روستای کندوان با یک طراحی خاص و هنرمندانه اشاره کرد. از جمله کارهای خوب و هدف دار این مجموعه توجه به بازی های بومی و معرفی آن ها به نسل حاضر است. از این رو زمینی برای این امر در این مجموع در نظر گرفته شده است.

آدرس: بزرگراه میثاق، بلوار الهیه، بلوار سجادیه، سجادیه ۲۶

باغ گیاه شناسی

باغ گیاه شناسی

فاصله تا حرم: 5 کیلومتر

زمان: 12 دقیقه

در سال های اخیر باغ گیاه شناسی مشهد در فضایی در حدود 25 هکتار ساخته شده است.  یک باغ بسیار زیبا که در آن گونه های مختلفی از  گل ها و گیاهان یافت می شود.

در قسمتی از این باغ با مساحت تقریبی 5/1 هکتار مجموعه ای از گیاهان دارویی با در بر گرفتن حدود 400 نمونه ژنتیکی در حال پرورش و نگهداری می باشد.

از دیگر جاذبه ها و دیدنی های باغ گیاه شناسی مشهد، باغ رز است که در زمینی به مساحت 1 هکتار احداث شده است. در این باغ زیبا حدود ۳۰ گونه در ۱۲۰ رقم گل رز  به نمایش گذاشته شده است.

در بازدید از این باغ  متوجه جاذبه ای دیگر به نام باغ صخره‌ای خواهید شد. این باغ دارای انواع گل و گیاهان پیازی، فصلی و صخره‌ای است. در باغ گیاه شناسی مکانی شبیه به کوچه باغ های قدیمی ایران ساخته شده است که از دیدن آن لذت خواهید برد.

در زمینی به مساحت یک هکتار گلخانه های تولیدی در این باغ احداث شده است و حدود 40 نمونه گیاه زینتی در آن وجود دارد. . اگر در فصل پاییز به مشهد سفر کردید جشنواره گل های داوودی این قسمت از باغ گیاه شناسی را از دست ندهید. این جشنواره هر ساله 700 نمونه ژنتیکی از گل های داوودی را به نمایش می گذارد.

آدرس: بلوار جمهوری، حد فاصل چهار راه مقدم و پل غدیر، باغ گیاه شناسی مشهد

پارک ملت مشهد

پارک ملت مشهد

فاصله تا حرم: 11 کیلومتر

زمان: 32 دقیقه

بزرگترین پارک مشهد که دارای فضای سبز وسیع و پوشش گیاهی متنوع می باشد پارک ملت است. از این پارک دسترسی به نقاط مختلف شهر به وسیله مترو، تاکسی و یا خطوط اتوبوسرانی آسان است. پارک ملت به دلیل دارا بودن بزرگترین و مجهزترین شهربازی مشهد در بین مشهدی ها و شهرستان های اطراف شناخته شده و محبوب است. شهربازی این پارک در قسمت شرقی آن قرار دارد که دارای مرتفع ترین فان فار در خاورمیانه به ارتفاع 80 متر است.   پارک ملت به غیر از شهربازی امکانات رفاهی دیگری از جمله زمین های ورزشی، کتابخانه، استخر شنا و علی الخصوص سالن تـاتر شهر را دار می باشد.

آدرس درب اصلی: میدان آزادی

باغ وحش وکیل آباد

باغ وحش وکیل آباد

فاصله تا حرم: 20 کیلومتر

زمان: 40 دقیقه

باغ وحش وکیل آباد زیر مجموعه پارک جنگلی وکیل آباد که از موقوفات حاج حسین ملک است می باشد. در این باغ وحش که تنها باغ وحش مشهد است حیوانات بسیاری از گونه های متفاوت گردآوری شده است که دیدن آنها برای بازدیدکنندگان جالب توجه است. با رفتن به باغ وحش وکیل آباد مشهد شاهد انواع حیوانات گوشتخوار و علف خوار، انواع حیوانات آبزی، پرندگان، خزندگان و بسیاری از گونه‌های کمیاب خواهید بود. در باغ وحش وکیل آباد سالن موزه‌ای جهت نمایش حیوانات تاکسیدرمی شده‌ وجود دارد که برای بازدید کننده بسیار جذاب است. از جالب‌ترین گونه‌های حیوانی باغ وحش وکیل آباد تایگون ها به شمار می‌آیند که حاصل پیوند ببر و شیر است. با سفر به مشهد از این باغ وحش هم دیدن کرده و لذت ببرید.

پارک کوهسنگی

پارک کوهسنگی

فاصله تا حرم: 8 کیلومتر

زمان: 25 دقیقه

از میدان شریعتی که به سمت خیابان کوهسنگی حرکت کنید، در انتهای این خیابان پارک کوهسنگی قرار دارد. این پارک از قدیمی ترین و محبوب ترین پارک های مشهد به شمار می رود و از  لحاظ وسعت دومین پارک بزرگ مشهد بعد از پارک ملت است. از دیرباز مسافران و گردشگرانی که به مشهد سفر می کردند حتما سری هم به این مکان می زدند. شاه عباس صفوی در این پارک تاج گذاری کرده است. در پارک کوهسنگی ساختمان موزه بزرگ بنا شده است که از معماری کاخ کلات نادر الگوبرداری کرده است. از دیدن این پارک در شب غافل نشوید چرا که رقص آب و نور جلوه زیبایی درشب به این پارک بخشیده است.

آدرس: میدان شریعتی: انتهای بلوار کوهسنگی

پارک جنگلی وکیل آباد

پارک جنگلی وکیل آباد

فاصله تا حرم: 27 کیلومتر

زمان: 40 دقیقه

از جمله پارک های قدیمی و بزرگ مشهد پارک جنگلی وکیل آباد است. این پارک در جنوب غربی مشهد واقع شده است. اگر از میدان پارک به سمت بلوار وکیل آباد حرکت کنید در انتهای این بلوار به پارک وکیل آباد می رسید. واقف پارک وکیل آباد شخصی به نام حسین ملک بوده است که در سال 1348 آن را وقف استفاده عموم کرد. رودخانه های فصلی و استخرها،  درختان کاج و چنار به این پارک زیبایی بخشیده است. این پارک از زمان های گذشته از پارک های ییلاقی مهم مشهد محسوب می شده است.

آدرس: میدان پارک، انتهای بلوار وکیل آباد

بخش سوم جاهای دیدنی مشهد: پارک های آبی مشهد

مشهد به لحاظ دارا بودن پارک های آبی بزرگ، مهیج و با کیفیت در ایران سرآمد است. در سال های اخیر مراکز تفریحی زیادی از جمله چندین پارک آبی توسط سرمایه گزاران دولتی و خصوصی افتتاح شده است. اگر در کنار زیارت حرم امام رضا (ع) مایلید ساعاتی را نیز به تفریح و سرگرمی بپردازید حتما از مجموعه های آبی مشهد نیز بهره مند شوید.

 سرزمین موج های آبی

سرزمین موج های آبی

فاصله تا حرم: 15 کیلومتر

زمان: 40 دقیقه

شهر مشهد به دلیل اینکه شهری زیارتی است در سال های اخیر توسط بخش خصوصی دست به فراهم آوردن مراکز تفریخی زیادی از جمله چندین پارک آبی نموده است تا هم ساکنین مشهد و هم زائران و گردشگران بتوانند از آن بهره مند شوند. اولین مجموعه آبی مشهد و یکی از بزرگترین و مجهزترین آن ها در خاورمیانه سرزمین موج های آبی  است. این پارک بخاطر دارا بودن سرسره های آبی متنوع و استاندارد در بین مجموعه های آبی از معروفیت و محبوبیت بالایی برخوردار است. در سال های اخیر فاز دوم این مجموعه مختص بانوان تجهیز و راه اندازی شد. سرزمین موج های آبی همه روزه بصورت تمام وقت و نیمه وقت در دو قسمت آقایان و بانوان فعال می باشد.

آدرس: اتوبان امام علی (ع)، بلوار اندیشه، نبش اندیشه 83

پارک آبی ایرانیان

پارک آبی ایرانیان

فاصله تا حرم: 14 کیلومتر

زمان: 35 دقیقه

دومین پارک آبی احداث شده در مشهد پارک آبیِ ایرانیان است که همانند سرزمین موج های آبی در دو بخش وسیع و مجزا برای آقایان و بانوان فعالیت دارد. از جاذبه های هیجان انگیز این پارک  موج سواری با تخته در استخر موج است که ارتفاع موج هایش به ۵/۳ متر می رسد. در طراحی سرسره ها و تونل های پارک آبی ایرانیان سعی شده است تا بیشترین لذت و هیجان را به فرد القا کند.

آدرس: اتوبان امام علی (ع)، بلوار حجاب، نبش حجاب 8

سرزمین موج های خروشان

سرزمین موج های خروشان

فاصله تا حرم: 25 کیلومتر

زمان: 45 دقیقه

سرزمین موج های خروشان در خارج از شهر مشهد و در جاده شاندیز واقع شده است و به دلیل دارا بودن دو فاز مجزا برای خانم ها و آقایان حائز اهمیت است. وجه تمایز این مجموعه نسبت به پارک های آبی دیگر وجود اولین زیپ لاین سرپوشیده در جهان است که طرفداران زیادی دارد. همچنین سقوط آزاد آن با ارتفاع 23 متر در نوع خود بینظیر و منحصر بفرد است. لیزرتگ و فیش اسپا (دکتر ماهی) نیز از دیگر امکانات این پارک است که آن را متمایز می کند. یکی از فضاهای مختص بانوان در سرزمین موج های خروشان سالن بسیار لوکس و مجهز ایروبیک بانوان است که می توانید از آن استفاده کنید.

آدرس: کیلومتر ۲ جاده شاندیز

پارک ساحلی آفتاب

پارک ساحلی آفتاب

فاصله تا حرم: 12 کیلومتر

زمان: 25 دقیقه

در معرفی پارک ساحلی آفتاب مشهد گفته می شود که با دارا بود 7 طبقه بزرگترین پارک آبی طبقاتی جهان است. همچنین از امکانات و خدمات متنوع و منحصر بفردی برخوردار است. از امکانات قابل توجه این پارک می توان به حمام آفتاب، استخر نمک دریایی، غار نمک، غواصی و کلاس های یوگا مخصوص بانوان اشاره کرد. در این مجموعه آبی نیز آقایان و خانم ها در دو قسمت مجزا بصورت همزمان پذیرش می شوند. این مجموعه آبی به مراکز خریدی همچون مجتمع الماس شرق و مجتمع وصال نزدیک است.

آدرس: انتهای بلوار خیام شمالی، میدان بهارستان، جنب مجتمع تجاری الماس شرق

بخش چهارم جاهای دیدنی مشهد: جاذبه های طبیعی اطراف مشهد

طرقبه

یکی از روستاهای ییلاقی دیدنی در اطراف مشهد که کوچه باغ های زیبا و خاطره انگیزی دارد طرقبه است. روستای طرقبه در 16 کیلومتری جنوب غربی مشهد قرار دارد. در مسیر این روستا رودخانه ای در حاشیه آن در جریان است. همچنین پارک های عمومی زیادی در قسمت شهری آن قرار دارد که می توانید ساعاتی را در کنار خانواده در آن سپری کنید. علاوه بر طبیعت سرسبز طرقبه از رستوران های متنوع آن با انواع غذاهای ایرانی در فضایی دلچسب نیز می توانید استفاده کنید. از جاذبه های دیگر روستای طرقبه فروشگاه های متنوعی است که در آن صنایع دستی روستا و سوغات مشهد به فروش می رسد. همچنین از خوراکی های خوشمزه و محلی روستا نیز می توانید به بعنوان سوغات خریداری کنید.

طرقبه از اماکن ییلاقی در استان خراسان رضوی است که به علت آب و هوای مناسب و قرار داشتن در مسیر بین شهری نیشابور و مشهد، از قدیم تاکنون رفت و آمد در آن جریان داشته است. امروزه جاذبه های طرقبه و آب و هوای مناسب آن سبب شده است تا این منطقه مورد توجه قرار گرفته و به عنوان یک منطقه ی گردشگری در استان خراسان رضوی شناخته شود.

طرقبه کجاست؟

طرقبه یکی از شهرهای باسابقه در استان خراسان رضوی است که امروزه یکی از توابع شهرستان طرقبه ی شاندیز شناخته می شود. این شهر در بین دره های رشته کوه بینالود واقع شده است و از دیرباز تاکنون به دلیل آب و هوای پاک و سالمی که دارد، محلی برای استراحتگاه و تفرجگاه ساکنان منطقه ی خراسان و مسافران مشهد و نیشابور به شمار می رود.

با توجه به قابلیت های گردشگری طرقبه ی مشهد، توجه به گسترش و پیشرفت این منطقه  اهمیت بیشتری یافت و امروزه با گسترش این شهر همراه با افزایش خدمات شهری و افزایش امکانات رفاهی به یکی از اماکن گردشگری مناسب در استان خراسان رضوی تبدیل شده است که روزانه گردشگران بسیاری از مشهد و سایر نقاط کشور را به خود جذب می کند.این منطقه در حدود 15 کیلومتری از مشهد قرار دارد که در قسمت غربی انتهای بلوار وکیل آباد واقع شده است و در حدود 1600 متر مربع مساحت دارد.

با اینکه این شهر در بهار و تابستان بخصوص در ایام نوروز، پر از گردشگر و توریست می شود، اما در زمستان، از نقاط بسیار سرد در اطراف مشهد است که به همین دلیل، زمان مناسبی برای مسافرت نمی باشد.

 روستاها و آبادی های اطراف طرقبه

در محدوده ی این شهر، روستاها،  اماکن دیدنی و جاذبه های زیادی وجود دارند که عبارتند از:

روستای کنگ:

از جاذبه های این روستا می توان به طبیعت و معماری شگفت انگیز آن اشاره نمود. معماری پلکانی خانه ها در این روستا سبب شده است تا جاذبه ی دیدنی خاصی بوجود آید که در کنار آن نیز، امکانات رفاهی و گردشگری نیز فراهم شده است.

روستای نغندر:

این روستا در خود آثاری مانند قلعه ی قدیمی نغندر، گورستان تاریخی و مقبره ی شیخ جمال الدین محمد نغندری همچنین رستوران ها و کافه های دنج را جای داده است.

روستای ده بار:

روستایی که در دل خود باغ ها و رودخانه ای خروشان و باصفا دارد و مکانی عالی برای طبیعت گردی به حساب می آید.

روستای کلاته آهن:

از مناظر جالب در این روستا می توان به درختان با برگ های ارغوانی و مناظر زیبا در فصل بهار اشاره نمود.

از دیگر روستاهایی که جزو جاذبه های این شهر به شمار می آیند می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • روستای ازغذ
  • روستای مایان
  • روستای حصار و گلستان
  • روستای جاغرق

تفریحات طرقبه مشهد

از دیگر تفریحات و جاذبه های این شهر  که شامل پارک ها و آثار دیدنی آن می شود می توان به پارک کمر مقبولا یکی از پارک های سنگی در ایران اشاره نمود که در سه کیلومتری این شهر واقع شده است. این پارک دارای سنگ های بازمانده از گداخته های آتشفشانی است که به صورت های عجیب و اندازه های بزرگی وجود دارد.

برخی دیگر از جاذبه های طرقبه و تفریحات خاص آن اسب سواری در مجتمع سوارکاری طرقبه، بازدید از پارک سنگی نصوح آباد، مسجد پاچنار، کاخ بیلدر و خرید از مجتمع تجاری بعثت و گیلاس می باشد.

رستوران های طرقبه مشهد

از مهمترین رستوران های این منطقه می توان به رستوران های نام برده اشاره کرد :

  • رستوران سید و پسران در منطقه ی جاغرق اشاره نمود که 36 سال سابقه ی فعالیت دارد و رزرو غذا با مواد تازه و فراهم بودن فضاهای زیبا می تواند از جذابیت های این رستوران باشد.
  • رستوران تشریفات در 500 متری جاغرق قرار دارد و به عنوان مکانی رفاهی برای پذیرایی از مسافران و گردشگران داخلی و خارجی شناخته می شود.
  • آشکده های جاده جاغرق

یکی دیگر از جاذبه های این شهر که در فاصله ی 10 دقیقه ای از طرقبه واقع شده است، باغسرای دهکده آبی ویلاشهر است که یک مجتمع لوکس تفریحی به حساب می آید و از امکانات آن می توان به رستوران، کافه، فضای سبز، آلاچیق اشاره نمود. این مکان با پوشش درختان خود، مکان مناسبی برای استراحت مسافران می باشد.

 بازار و سوغات طرقبه مشهد

از بازار های طرقبه می توان به بازار بعثت اشاره کرد که در کنار میدان اصلی این شهر قرار دارد. این بازار که از بازارهای معروف استان خراسان و طرقبه است، محل مناسبی برای تهیه ی سوغات  برای گردشگران به شمار می رود که شما می توانید در آن، خشکبار، نقره جات، اسباب بازی، صنایع دستی و لوازم کریستال و … تهیه کنید. در این بازار همچنین برای مسافران امکانات تفریحی و رفاهی شامل مونوریل، سینما چند بعدی، رستوران ، شهربازی نیز واقع شده است.

همچنین می توان به انتهای خیابان میدان صاحب الزمان نیز اشاره کرد که در آن راسته، مغازه های مختلفی برای فروش عتیقه ها، پوشاک، خوار و بار، لوازم سنتی و … قرار دارند.

از دیگر سوغات آن می توان به آثار میناکاری، خاتم کاری، مجسمه های گچی و صنایع دستی نیز اشاره نمود.

طرقبه

شاندیز

 

در شهر مشهد روستاها و مناطق ییلاقی زیادی وجود دارد که  گردشگران می توانند از آن ها بازدید کنند. یکی از این مناطق شاندیز است که در نزدیکی شهر مشهد قرار گرفته است. شاندیز در 12 کیلومتری شمال غربی مشهد واقع شده است.

در اطراف این روستای زیبا گونه های مختلفی از درختان  وجود دارد. ییلاق شاندیز 80 سال قدمت دارد. در این منطقه یک رودخانه نیز وجود دارد که از دامنه های شمالی قله بینالود سرچشمه می گیرد. از جمله رودهای پر آب در این منطقه می توان به رود کنگ، مایان، مغان، زشک، مج، دهبار و جاغرق اشاره کرد.

شاندیز طبیعت بسیار زیبا و چشم نوازی دارد و باعث شده تا مسافران زیادی را به سمت خود بکشاند.

زشک

زشک

بعد از منطقه زیبای شاندیز به روستای زشک خواهید رسید. این روستا در امتداد جنوب شرقی رشته کوه بینالود و حدودا در فاصله ۲۰ کیلومتری از شهر مشهد قرار گرفته است. روستای زشک بخاطر وجود قله چمن با استقبال بالایی از طرف کوهنوردان مواجه است. ارتفاع این قله به 2595 متر می رسد. این روستا به باغ های میوه و آب و هوای معتدلش معروف است.  در مسیر روستای شاندیز تا انتهای زشک رستوران و چایخانه های زیبا با چشم اندازهای دیدنی قرار دارد که از آرامش و هوای مطبوع آن لذت خواهید برد.

اخلمد

اخلمد

یکی دیگر از ییلاقات اطراف مشهد که طرفداران زیادی دارد اخلمد است. اخلمد در مسیر جاده مشهد- قوچان و در فاصله 84 کیلومتری از مشهد واقع شده است. روستای اخلمد به دلیل دارا بودن دو آبشار مرتفع در انتهای مسیر رودخانه اش شهره است. ارتفاع یکی از این آبشارها به 23 متر می رسد. برای رسیدن به آبشار باید مسیری 3 کیلومتری را پیاده طی کنید و از دیدن مسیر آبشار لذت ببرید. در روستای اخلمد باغات میوه فراوانی وجود دارد که مهم ترین آن ها سیب است.

جاغرق

جاغرق

روستای جاغرق از قدیمی ترین روستاهای ییلاقی اطراف مشهد است. این روستا در 21 کیلومتری جنوب غربی مشهد و در 5 کیلومتری جنوب غربی طرقبه واقع شده است. در روستای جاغرق قبرستانی وجود دارد که قدمت آن به دوره تیموریان بر می گردد. این قبرستان بعنوان اثری ملی در سال 1384 به ثبت رسیده است.

در این روستا رستوران های سنتی و  اقامتگاه هایی جهت رفاه حال گردشگران وجود دارد. اگر به این روستا سر زدید از خوردن انواع  آش های خوشمزه و غذاهای سنتی آن غافل نشوید.

منطقه گردشگری چالیدره مشهد

از سال 1376، کلنگ ساخت مجتمع تفریحی-گردشگری چالیدره بر زمین خورد و با احداث سازه ها و تاسیسات آبرسانی، در ابتدا با هدف رفع اختلافات محلی در تقسیم آب انجام شد. سپس این منطقه با گسترش و توجه از سوی شهرداری به یکی از مناطق گردشگری – تفریحی استان خراسان و شهر طرقبه تبدیل شده است.از اماکن و امکانات تفریحی این استراحتگاه و تفرجگاه می توان به دریاچه مصنوعی ،دشت های سرسبز با پوشش گیاهی ،رستوران ها با منوهای متنوع غذاهای ایرانی و فرنگی ،کافی شاپ ،تله کابین،قسمتی برای ماهیگیری در دریاچه ،بانجی جامپینگ ،اسکله تفریحی ،عکاسخانه ،ترن کوهستانی ،برج گردان ،امکانات تفریحی ویژه نوجوانان ،مرکز ماساژ ماهی ،زیپ لاین و قایق رانی اشاره نمود.

سد چالیدره

فاصله تا حرم: 20 کیلومتر

زمان: 35 دقیقه

یکی از سدهای مهم در اطراف شهر مشهد و در ابتدای جاده نغندر سد چالیدره است. از این سد برای آبیاری باغات طرقبه استفاده می شود. در اطراف این سد فضاهای تفریحی و امکانات رفاهی متنوعی احداث شده است. این منطقه از مناطق قابل توجه در زمینه گردشگری مشهد بشمار می رود و گردشگران و مسافران زیادی سالانه به آن مراجعه می کنند. سد چالیدره در دو فاز فعال می باشد و برای رفتن از فاز یک به دو باید از تله سیژ استفاده کرد.

شما می توانید در این دریاچه ی زیبا قایق سواری کنید و یا به ماهی گیری مشغول شوید و از آلاچیق هایی نیز در اطراف سد قرار داده شده است که می توان در آنها پیک نیک کرد.

برای رفتن به این سد علاوه بر وسیله شخصی می توانید با مترو به انتهای وکیل آباد رفته و در ایستگاه آخر مترو با تاکسی به چالیدره بروید.

آدرس: طرقبه – کیلومتر ۲ جاده نقندر

پارک علمی پروفسور بازیما

فاصله تا حرم: 13 کیلومتر

زمان: 26 دقیقه

اولین و منحصر به فردترین پارک موضوعی در کشورمان ایران پارک علمی پروفسور بازیما است که در فضایی به مساحت حدود ۲۴۰۰ متر در طبقه چهارم مجتمع وصال واقع در منطقه گردشگری سپاد مشهد قرار دارد. در پارک علمی پروفسور بازیما با ماشین زمان به ابتدای خلقت جهان رفته و از آغاز آفرینش جهان تا امروز را تجربه خواهید کرد. در سرزمین پروفسور بازیما سری به دنیای عجیب جانوران زیر دریا خواهید زد. در این پارک علمی از دهان یک انسان غول پیکر وارد بدن او شده و به کشف اسرار بدن انسان می پردازید. هدف از ایجاد این پارک کشف استعداد، افزایش و هدایت هوش هیجانی با استفاده از آخرین تکنولوژی‌ها و تکنیک‌های تفریحی است تا بازدید کنندگان تفریح و سرگرمی را همراه با فراگیری مطالب علمی و آموزنده‌ تجربه کنند.

آدرس: میدان خیام، منطقه گردشگری سپاد، مجتمع وصال، طبقه چهارم

پارک علمی پروفسور بازیما

اولین پارک موضوعی، تفریحی ایران، سفر در زمان از ابتدای پیدایش هستی، سفر به دورن انسان
10% تخفیف ویژه

شهر مشاغل کودکان کارالند

فاصله تا حرم: 20 کیلومتر

زمان: 40 دقیقه

شهر مشاغل کودک کارالند در طبقه سوم برج تجاری اداری آرمیتــاژ گلشن، در فضایی با وسعت 800 متر مربع و در دو طبقه فعالیت می کند. این مجموعه با هدف کسب تجربه کار در شرایطی مشابه واقعیت همراه با بازی و سرگرمی برای کودکان 3 تا 13 شکل گرفته است. از جمله اهداف تشکیل این مجموعه تقویت استقلال شخصیتی کودک، آشنایی با مشاغل و تجربه آنها، آشنایی با سیستم هزینه و درآمد، تقویت روحیه کار تیمی، آموزش حین تفریح و تقویت و شناسایی استعدادهای کودکان است. در این مجموعه حدود 20 شغل طراحی و اجرا شده است که تجربه آن ها برای کودکان بسیار هیجان انگیز خواهد بود. از جمله مشاغل شبیه سازی شده در این مجموعه می توان به دندانپزشکی، خلبانی، نجاری، آتش‌نشانی، نان و شیرینی، کلانتری و سالن زیبایی اشاره کرد. از دیگر امکانات شهر مشاغل کارالند نیز می توان سینما، کافه تریا، آتلیه عکاسی و سن برگزاری جشن‌ تولد را که جهت رفاه و جذابیت هرچه بیشتر محیط برای کودکان در نظر گرفته شده است نام برد.

آدرس: بلوار وکیل آباد، خیابان هفت تیر، نبش هفت تیر 8، برج آرمیتاژ، طبقه سوم

 

شهر مشاغل کودکان کارالند

شهر مشاغل کودکان کارالند رو میشناسید؟ شهر مشاغل کارالند مکانی است برای یادگیری شغل های واقعی برای کودکان
10 درصد تخفیف ویژه

بخش پنجم جاهای دیدنی مشهد: بازارها و مراکز خرید مشهد

بازار رضا

بازار رضا

در سفر به شهرهای مختلف یکی از مکان هایی که معرف شهر و سوغات آن است بازار آن شهر است. در شهر مشهد بازارها و مجتمع های تجاری زیادی وجود دارد. در اطراف حرم امام رضا (ع) نیز بازارهای متعددی وجود دارد. از قدیمی ترین آن ها بازار رضا با مغازه های متعدد و ساختاری سنتی است که در سال 1355 توسط معماری معروف به نام داریوش بوربور در کمتر از یک سال ساخته شد. بازار رضا در ضلع شرقی خیابان امام رضا (ع) و در دو طبقه احداث شده است  و یکی از مراکز خرید زائران و گردشگران بشمار می رود. در طبقه فوقانی کارگاه های فیروزه تراشی، نقره سازی و طلاکاری وجود دارد. اگر به دنبال بورس سوغات مشهد و یا نقره جات با نگین های ارزشمند هستید حتما به این بازار سر بزنید.

بازار تاریخی عباسقلی خان

بازار تاریخی عباسقلی خان

فاصله تا حرم: 1.5 کیلومتر

زمان: 5 دقیقه

از جمله بازارهای قدیمی در اطراف حرم، بازار عباسقلی خان با بافتی قدیمی است. قسمت بیشتر این بازار در زمان گسترش حرم امام رضا (ع) تخریب شد اما اگر به این بازار سر بزنید هنوز هم قسمت هایی از آن با همان بافت قدیمی باقی مانده است. در گذشته این بازار مرکز معاملات تجار بزرگ نخ، پشم و نقشه قالی بوده است. بازار عباسقلی خان معروف به عرضه کالاهای خارجی با قیمتی مناسب تر است. همچنین در این بازار لوازم صوتی و تصویری، لوازم برقی با قیمت ارزان تر در دسترس است. در کنار این بازار روباز قدیمی ترین مدرسه علمیه مشهد قرار دارد.

آدرس: خیابان نواب صفوی، نواب صفوی 3

مجتمع تجاری اداری زیست خاور

زیست خاور

فاصله تا حرم: 4.5 کیلومتر

زمان: 15 دقیقه

مجتمع زیست خاور یکی از بزرگترین و قدیمی ترین مراکز تجاری مشهد محسوب می شود.  زیست خاور شامل 17 طبقه است که 4 طبقه آن تجاری می باشد. این مرکز خرید از قدیم الایام در بین زائران و گردشگران شناخته شده بوده است. تلفیقی از معماری ایرانی و مدرن را در معماری داخلی و گچ بری های سقف ها در زیست خاور می توانید مشاهده کنید.

واحد های تجاری این مجتمع  شامل فروشگاه های پوشاک، کیف و کفش، لوازم تزئینی و خشکبار است. در طبقه منفی یک کارهای هنری و تزئینی و گالری های نقاشی به چشم می خورد. در طبقه همکف این مجتمع می توانید سوغات مشهد شامل خشکبار، زعفران و ادویه جات را تهیه کنید. این مجموعه همچنین از امکاناتی نظیر رستوران و کافی شاپ برخوردار می باشد.

آدرس: میدان شریعتی(تقی آباد سابق)، ابتدای خیابان کوهسنگی

برج تجاری اداری آرمیتاژ گلشن

برج آرمیتاژ گلشن

فاصله تا حرم: 20 کیلومتر

زمان: 40 دقیقه

یکی از مراکز خرید لوکس در مشهد برج آرمیتاژ است. در این برج همه آن چیزی که مورد نیاز شماست یافت می شود. هر طبقه از این برج تجاری بصورت تخصصی فعالیت می کنند. در طبقه منفی یک لوازم الکترونیک و وسایل آشپزخانه با برندهای مطرح را می توانید خریداری کنید. طبقه همکف شامل کیف و کفش، عطر، ساعت و جواهرات می شود. در طبقه یک علاوه بر پوشاک با برندهای روز دنیا می توانید لوازم آرایشی و بهداشتی مورد نیاز خود را نیز تهیه کنید. در این طبقه شعبه ای از چرم مشهد نیز وجود دارد. طبقه دوم مختص مبلمان، دکوراسیون داخلی و تزیینات منزل است که می توانید محصولات بینظیر و متفاوتی را مشاهده کنید. طبقه سوم برج آرمیتاژ بخش تخصصی کودک و نوجوان شامل کالای خواب، پوشاک، اسباب بازی و آرایشگاه کودک است. در سال های اخیر در این طبقه مجموعه ای به نام شهر مشاغل کارالند نیز راه اندازی شده است. این مجموعه با رویکرد تجربه مشاغل برای کودکان فعالیت می کند که یک تجربه متفاوت را برای شما و کودکتان رقم خواهد زد. در طبقه چهارم برج یک مجموعه غذایی کامل برای انواع سلیقه ها وجود دارد که بعد از یک خرید لذت بخش می توانید از آن استفاده کنید. پردیس سینمایی گلشن نیز در طبقه پنجم برج قرار دارد.  همچنین در طبقات منفی یک، سوم و پنجم کافی شاپ جهت رفاه حال شما عزیزان در نظر گرفته شده است.

آدرس: بلوار وکیل آباد، خیابان هفت تیر، نبش هفت تیر 8

برج آلتون

برج آلتون

فاصله تا حرم: 3.2 کیلومتر

زمان: 10 دقیقه

از جمله مراکز خرید لوکس و مدرن در مشهد برج آلتون است. در طبقات منفی این برج محصولات صوتی و تصویری، لوازم خانگی و محصولات آرایشی و بهداشتی عرضه می گردد. در طبقات همکف تا چهارم برج آلتون مجموعه ای از فروشگاه های کیف و کفش و محصولات چرم فعالیت دارند. در طبقه چهارم برج یک شعبه از پسران کریم که یکی از بهترین رستوران های مشهد است قرار دارد تا در کنار خرید بتوانید در زمان خود برای صرف غذا نیز صرفه جویی کنید. علاوه بر رستوران از کافی شاپ برج نیز می توانید استفاده کنید.

آدرس: خیابان دانشگاه، بین دانشگاه 21و 23

مجتمع الماس شرق

الماس شرق مشهد

فاصله تا حرم: 13 کیلومتر

زمان: 26 دقیقه

در انتهای بلوار خیام شمالی مجتمع تجاری الماس شرق واقع شده است. تنوع اجناس و محصولات در این مجتمع زیاد است. از پوشاک برای همه اعضای خانواده گرفته تا سوغات مشهد را به راحتی می توانید در این مجتمع بیابید.

در این مرکز خرید، مجموعه ای تفریحی به نام سرزمین عجایب برای اوقات فراغت کودکان و بزرگسالان دایر می باشد.

اگر به این مجموعه مراجعه کردید از آکواریوم هایی که در مجتمع تعبیه شده و انواع آبزیان آب شور در آن نگهداری می شود دیدن کنید و از آن لذت ببرید. از دیگر امکانات مجموعه می توان به رستوران های سنتی، فست فود و کافی شاپ اشاره کرد که در کنار خرید می توانید از فضای آرام و دلنشین آن ها بهره مند شوید.

مجتمع وصال

مجتمع وصال

فاصله تا حرم: 13 کیلومتر

زمان: 26 دقیقه

مجتمع تجاری وصال در 6 طبقه و در کنار مجتمع الماس شرق ساخته شده که از طریق تونلی زیبا به هم متصل اند.   در مجموعه وصال حدود 400 فروشگاه شامل پوشاک، کیف و کفش، آرایشی و بهداشتی و خشکبار فعال می باشد. از دیگر امکانات مجتمع می توان به رستوران، فست فود، هایپرمارکت، تعدادی بانک، تالارهای پذیرایی، پارکینگ طبقاتی و سایر امکانات و خدمات رفاهی برای گذران اوقات فراغت و خرید مسافران و گردشگران نام برد. در مجتمع تجاری وصال یک پارک علمی به نام سرزمین پروفسور بازیما وجود دارد. این پارک حتی برای رده سنی بزرگسال نیز جالب و دیدنی است.

آدرس: میدان خیام، منطقه گردشگری سپاد، جنب مجتمع الماس شرق

مجتمع تجاری خورشید

مجتمع تجاری خورشید

فاصله تا حرم: 6.8 کیلومتر

زمان: 20 دقیقه

مجتمع تجاری خورشید مشهد در نه طبقه شامل واحدهای تجاری و اداری می باشد. این مرکز تجاری یکی از شیک ترین پاساژها و مراکز خرید مشهد است که در یکی از بهترین و پر رفت و آمد ترین نقاط شهر مشهد قرار دارد. مجتمع تجاری خورشید از جمله مراکز خریدی است که اجناسی با کیفیت در اختیار مشتریانش قرار داده است. انواع پوشاک، کیف و کفش، ساعت و لوازم آرایشی و بهداشتی عمده محصولات ارائه شده در مرکز خرید خورشید است. اگر قصد خرید کیف و کفش چرم نیز دارید می توانید در این مجتمع آن را بیابید. شعبه هایی از معروف ترین و معتبرترین برندهای روز دنیا مثل منگو،کت، دیاموند، کوتون و غیره نیز در مرکز خرید خورشید مشهد حضور دارند.

آدرس: بلوار احمدآباد- بین بلوار ابوذر غفاری و رضا- روبروی سه راه راهنمایی

ویلاژ توریست

ویلاژ توریست

فاصله تا حرم: 21 کیلومتر

زمان: 35 دقیقه

مجتمع ویلاژ توریست  از جمله مراکز تجاری، رفاهی و گردشگری مشهد است که در بین شهروندان و مسافران، جایگاه خوبی را به خود اختصاص داده است. این مجموعه با معماری منحصر بفرد در 4 طبقه دارای 260 واحد تجاری است که از دیدن آن ها خسته نخواهید شد. در طبقه فوقانی مجتمع ویلاژ توریست پردیس سینمایی ویلاژ به تازگی افتتاح شده است که جزو سینماهای برتر مشهد محسوب می شود. در اطراف این مجتمع تعدادی مراکز خرید پوشاک دیگر نیز وجود دارد.

آدرس: انتهای بلوار وکیل آباد، ابتدای جاده طرقبه

بازار فردوسی

بازار فردوسی

فاصله تا حرم: 5 کیلومتر

زمان: 12 دقیقه

در انتهای خیابان شهید مفتح مشهد مرکز خرید فردوسی در چهار طبقه واقع شده است. در این مرکز خرید هر طبقه بصورت اختصاصی فعالیت می کند. در طبقه منفی یک بازار فردوسی سیسمونی نوزاد و لباس کودک، طبقه همکف پوشاک آقایان و بانوان، در طبقه مثبت یک بورس مانتو و روسری و طبقه دوم لوازم عروس و داماد عرضه می گردد. اجناس ارائه شده در این بازار متنوع و دارای قیمت مناسب تر هستند و اماکن خرید بصورت کلی نیز جود دارد.

از حرم مطهر تا این مرکز خرید فاصله چندانی نیست و به راحتی با وسایل حمل و نقل عمومی به آن دسترسی خواهید داشت.

 

مجتمع تجاری و اقامتی آرمان

مجتمع آرمان

فاصله تا حرم: 2.7 کیلومتر

زمان: 7 دقیقه

یکی از بزرگترین مجتمع های تجاری و اقامتی که فاصله چندانی تا حرم مطهر ندارد مجتمع آرمان مشهد است.

از جمله مزیت های این مجتمع این است که در کنار اقامت در هتل این مجتمع می توانید براحتی به یک مرکز خرید مجهز دسترسی داشته باشید. در طراحی این مجتمع از فضای سبز و نورپردازی مدرن بهره گرفته شده است.

این مجتمع حدود 500 متر تا حرم فاصله دارد که براحتی از طریق خطوط بی آر تی و تاکسی می توانید به حرم مشرف شوید. یک مجموعه جامع از هر آنچه که برای خرید به دنبال آن هستید. سوغات و خشکبار مشهد، پوشاک، کیف و کفش، آرایشی و بهداشتی و لوازم منزل. از جمله امکانات این مجتمع تجاری اقامتی می توان به فود کورت و رستوران، کافی شاپ با محیطی زیبا و معماری جذاب، و همین طور فضای بازی مختص کودکان اشاره کرد. برای استفاده از این مجتمع نگران پارکینگ نباشید، می توانید از پارکینگ هوشمند این مجموعه بهره مند شوید.

آدرس: خیابان نواب صفوی، نرسیده به وحدت، جنب هتل سروش

بازار جنت

بازار جنت

فاصله تا حرم: 2.6 کیلومتر

زمان: 10 دقیقه

از قدیمی ترین بازارهای مشهد بازار جنت است. این بازار در خیابان جنت جنوبی قرار دارد و ورود خودرو به این بازار ممکن نیست. برای خرید از این بازار باید خودروی خود را در خیابان های اطراف بازار و یا در پارکینگ خیابان مدرس ک مشرف به بازار است پارک کنید. این بازار بیشتر مختص پوشاک و کیف و کفش می شود. بازار جنت از قدیم بیشتر مرکز فروشگاه های فروش لباس مجلسی زنانه بوده است.

آدرس: خیابان چمران، نرسیده به میدان سعدی، خیابان جنت

مجتمع تجاری کیان سنتر

کیان ستتر

فاصله تا حرم: 8.8 کیلومتر

زمان: 25 دقیقه

یک مرکز خرید جامع با کامل ترین امکانات و خدمات که در منطقه ای به دور از ترافیک شهری قرار دارد مجتمع کیان سنتر است. این مرکز تجاری در دو فاز کیان سنتر 1 و 2 فعال می باشد. از جمله اصناف این مجتمع تجاری می توان به فروشگاه پوشاک، کیف و کفش، لوازم تزئینی و لوازم آشپزخانه اشاره کرد. در کنار خرید، فود کورت کیان سنتر نیز پذیرای شما خواهد بود و همین طور یک خرید کلی را از هایپر زنجیره ای باما می توانید انجام دهید.

آدرس:  بلوار جانباز، تقاطع بلوار شهید فرامرز عباسی

مجتمع تجاری پروما

پروما

فاصله تا حرم: 7.5 کیلومتر

زمان: 23 دقیقه

از مراکز تجاری مهم مشهد که در دهه گذشته افتتاح شده است مجتمع تجاری پروما است. پروما مجموعه ای از فروشگاه های زنجیره ای است که در اکثر شهرهای ایران شعبه دارد. این مجموعه در 4 طبقه فعالیت دارد. طبقه ی همکف آن هایپر مارکت پروماست که می توانید  مایحتاج خود را بطور جامع تهیه کنید. در مجتمع پروما حدود 250 واحد تجاری قرار دارد که در بین آن ها نمایندگی تعدادی از برندهای معروف نیز یافت می شود. از جمله اصناف دایر در این مجتمع می توان فروشگاه های پوشاک، زیورآلات، کیف و کفش و محصولات آرایشی و بهداشتی را نام برد. همچنین از شهربازی و بولینگ این مجتمع در کنار خرید می توانید استفاده کنید.

آدرس: میدان جانباز، مجتمع تجاری پروما

معروف ترین سینماهای مشهد

بعد از جنگ جهانی دوم و با بازگشت آرامش ،  ایرانی ها تصمیم به تاسیس سینما در شهر های مختلف گرفتتند، اما  با توجه به اینکه فیلم های موجود و ساخته شده به فرهنگ غربی نزدیک بودند و مشهد جزو شهرهای مذهبی به شمار میرفت، یک مسلمان اگر هم مایل بود اقدام به تأسیس سینما نمی‌کرد. به همین علت بیشتر مؤسسان سینما‌های مشهد ارمنی‌ها یا مهاجران غیرمشهدی بودند که سینماها را به دور از مکان های مذهبی و حرم مطهر ساختند تا با اعتراض روحانیون مواجه نشوند.

شهر مشهد که در سال 2017 به عنوان پایتخت فرهنگی شناخته شد، دارای سینماهای پررونق و مجهز بسیاری است که در کنار جاذبه های طبیعی این شهر، توانسته مسافران زیادی را به خود علاقه مند کند. در ادامه به معرفی مجهزترین و قدیمی ترین سینماهای مشهد که توانسته نظر  بسیاری ازعلاقه مندان به فیلم و سینما را به خود جلب کند ، می پردازیم .

سینما هویزه

در سال۱۳۴۴ دو ارمنی به نام‌های «وارطان پطروسیان» و «ملکن سانطوریان» سینمایی بزرگ به نام «دیاموند» در یکی از بهترین خیابان‌های مشهد تاسیس کردند. این سینما که عنوان بزرگ ‌ترین و مجلل‌ ترین سینمای خاورمیانه را از آن خود کرده بود با ظرفیت ۲هزار و ۲۰۰صندلی افتتاح شد . بعدها با گذر زمان، نام این سینما بعد از انقلاب اسلامی به سینما هویزه تغییر پیداکرد و با بازسازی های مدرن هنوز هم به عنوان بهترین و بزرگترین سینمای مشهد از آن نام میبرند.

پردیس سینما هویزه مشهد دارای 8 سالن نمایش پیشرفته با پروژکتور های مدرن ، با ظرفیت 1124 نفری است که پس از بازسازی در سال 1391 به کافه سینما ، سینما گالری، کافی نت رایگان، پله برقی و نمای شیک و مدرن با سیستم های گرمایش و سرمایش ، مجهز شد. پردیس سینمایی هویزه در آغاز سال ۹۴ از سوی مؤسسه سینما شهر، به عنوان سومین سینمای پرفروش ایران معرفی شد.

آدرس : خیابان دانشگاه – نبش چهارراه گلستان – پردیس سینمایی هویزه

 

سینما قدس

یک سال پس از افتتاح دیاموند ( پردیس هویزه کنونی) در سال ۱۳۴۸ خورشیدی، سينما آرياي مشهد با ظرفيت هزار و۲۰۰ صندلي در خیابان جم توسط دکتر عباس اسکوئیان تاسیس شد . سینما آریا مشهد پس از حادثه اتش سوزی های زنجیره ای در اواخر دهه  60بازسازی شد و با عنوان سینما قدس دوباره به فعالیت خود ادامه داد. این سینما دارای دو سالن نمایش به ظرفیت 830 نفری میباشد و از نظر امکانات صوت  و تصویر و نمایش با کیفیت پروژکتور ها در سطح متوسط قرار دارد ، به همین دلیل جزو سینمای معمولی مشهد به شمار میرود . هرچند به دلیل همسایگی و  نزدیکی به سینما هویزه ، این سینما مورد استقبال قرار نگرفته اما به خاطر قیمت پایین بلیط عده ای برای تماشای فیلم، این سینما را انتخاب میکنند.

آدرس : خیابان پاسداران – جنب هتل جم – سینما قدس

 

سینما افریقا

سینما افریقا که در گذشته به سینما  شهرفرنگ مشهور بوده است پس از سینما هویزه از قدیمی ترین و محبوب ترین سینماهای مشهد به شمار میرود که در سال 1350 ساخته شده و با توجه به قدمت آن در سال 1394 مورد بازسازی قرار گرفت . امکانات خوب و مجهزسازی سالن های نمایش به سیستم های پیشرفته صوتی- تصویری باعث شده این سینما نیز مانند سینما هویزه یکه تاز پرفروش ترین سینما ها باشد . هرچند سینما آفریقا دارای یک سالن نمایش به ظرفیت 600نفر است ، اما میتوان گفت موقعیت مکانی خوب این سینما درنقطه پر رفت و آمد مشهد و نزدیکی به مترو شریعتی در شلوغی این سینما بی تاثیر نبوده است.

آدرس : ضلع جنوب غربی میدان شریعتی ( میدان تقی آباد سابق) _ پردیس سینما آفریقا

 

سینما سیمرغ

سینما سیمرغ که از آن به عنوان اولین پردیس سینمایی ایران یاد میشود ، شامل 5سالن نمایش مجهز با ظرفیت 1200نفری در سال 1377 تاسیس شد. این سینما به نسبت دیگر پردیس های سینما در موقعیت دورتری از شهر مشهد قرارگرفته است اما به دلیل وجود مراکز تفریحی و خرید در ساختمان این سینما ، همیشه شاهد حجم زیاد جمعیت در این پردیس بوده ایم .

آدرس : شهرک غرب( قاسم آباد ) – ضلع شمالی میدان مادر- پردیس سینما سیمرغ

 

سینما اطلس

 پردیس سینما اطلس از بروزترین و مدرن ترین سالن های نمایش و اختصاصی برخوردار است و در مدت کم از زمان افتتاح آن، توانسته به محبوبیت در بین مردم و به خصوص هنرمندان جهت اکران فیلم ها برسد. پردیس سینما اطلس 11 سالن با 1100 صندلی،  دو سالن اختصاصی کودک و 3 سالن مبله اختصاصی با قابلیت های سیستم های دیجیتالی پیشرفته و پخش صدای دالبی دارد . این پردیس دارای دو بوفه، کافی شاپ، فود کورت، فضای سرگرمی و نگهداری کودک، شهر کتاب و پارکینگ اختصاصی با ظرفیت 1000خودرو است .

بازیگران مشهور و عوامل فیلم تمامی جلسات کاری خود را در این سینما که محیطی مناسب برای افراد فعال در زمینه ی سینما را فراهم می کند ، برگزار میکنند. پردیس سینمایی اطلس در بزرگراه شهید كلانتری و میدان حافظ  مشهد قرار دارد كه جزو مناطق اعیان ‌نشین و لوكس نیست و به لحاظ اجتماعی و طبقاتی در بافت متوسط شهر است، اما در آینده ای نزدیک به یکی از بهترین پردیس های کشور تبدیل خواهد شد.

آدرس : بزرگراه کلانتری – میدان حافظ – خیابان کوشش – بازار بزرگ اطلس – طبقه چهارم (F)

 

سینما پیروزی

سینما پیروزی  جزو سینماهای بخش خصوصی به شمار میرود که در سال 1387 با ظرفیت 458 نفر و دو سالن نمایش ، افتتاح گردید . این سینما که در منطقه پیروزی مشهد واقع شده به دلیل دور بودن از سینماهای دیگر از استقبال نسبتا خوبی برخوردار است . سینما پیروزی از آن دسته سینماهای دنج و ارام محسوب میشود و قیمت بلیط آن مناسب می باشد. این سینما  نیز به سیستم های صوتی دیجیتال مجهز است و ازامکانات خوبی برخورداراست .

آدرس : بلوار پیروزی – بین میدان حر عاملی و چهارراه کوثر- سینما پیروزی

خیابان‌ها و محله‌های معروف مشهد

بلوار سجاد مشهد

یکی از خیابان های قدیمی و مرفه نشین با کوچه هایی که در گذشته باغ های زیادی در آن بوده است خیابان سجاد بشمار می رود. خیابانی تجاری با انبوه پاساژها و مراکز خرید با نمایندگی برندهای معروف در زمینه پوشاک، لوازم و پوشاک ورزشی، کیف وکفش بلوار سجاد است. اگر به دنبال یک خرید خاص هستید به شما خیابان سجاد را پیشنهاد می کنیم.  پیاده روهای خیابان سجاد معمولا مملو از کسانی ست که به قصد خرید و بازارگردی در آن تردد دارند. پارک معروف ملت در فاصله کمی از این خیابان واقع شده است. در ساعاتی از روز در این خیابان ترافیک بیشتری وجود دارد.

خیابان احمدآباد مشهد

از جمله خیابان های مهم در یکی از بهترین مناطق شهر، خیابان احمدآباد است. بورس موبایل و پاساژهای متعدد آن در احمدآباد قرار دارد. علاوه بر موبایل فروشگاه های معروف با پوشاک برند نیز در این خیابان یافت می شود که از گذشته تا کنون انتخاب خیلی از مشهدی و حتی مسافران برای خرید بوده است. مجتمع خورشید یکی دیگر از مراکز خرید لوکس در منطقه احمدآباد است. در منطقه احمدآباد چندین خیابان مهم دیگر وجود دارد از جمله: خیابان قائم که بیمارستان قائم نیز در حاشیه آن قرار دارد. بلوار رضا، ابوذر غفاری، کلاهدوز، راهنمایی و طالقانی از جمله خیابان های مهم احمدآباد بشمار می روند. در منطقه احمدآباد آژانس های هواپیمایی متعددی وجود دارد. همچنین اگر به دنبال خرید پارچه های با کیفیت و مد روز هستید چندین فروشگاه در حاشیه و داخل بلوار ابوذر غفاری قرار دارد.

راهنمایی

از جمله خیابان های مهم در منطقه احمدآباد خیابان راهنمایی محسوب می شود. خیابان راهنمایی از دیرباز یکی از مناطق تجاری برای خرید پوشاک و کفش در مشهد به حساب می آمده است. بورس کفش های کلاسیک و اسپرت در حاشیه راهنمایی و داخل این خیابان وجود دارد.  یکی دیگر از مجتمع های تجاری مشهد به نام برج سلمان نیز در این خیابان واقع شده است. عبور و مرور وسایل نقلیه در این خیابان یکطرفه است.

فلسطین

از دیگر بلوارهای مهم خیابان احمدآباد، فلسطین است. این خیابان بورس دکوراسیون داخلی، کاغذ دیواری و شیرآلات است. این خیابان نیز جزو مناطق مرفه نشین مشهد محسوب می شود.

کلاهدوز

هتل هما شماره 1 هتلی معروف و قدیمی ست که در حاشیه بلوار کلاهدوز واقع شده است. همچنین بیمارستان تخصصی چشم خاتم‌الانبیاء در انتهای این بلوار و در خیابان قرنی که مرکز فروش کاشی و سرامیک است واقع شده است.

آبکوه

از جمله منطقه های قدیمی مشهد منطقه آبکوه است. این منطقه فاصله کمی با خیابان راهنمایی دارد. بازار گوهرشاد که در آن فروشگاه های لوازم خانگی، چینی و کریستال است در انتهای این خیابان که به نام بلوار سازمان آب فعلی ست قرار دارد. یکی از قدیمی ترین ورزشگاه هی مشهد با نام تختی در این منطقا قدیمی واقع شده است.

فرامرز عباسی

یکی دیگر از خیابان های مشهد که به مراکز خرید معروف دسترسی دارد بلوار فرامرز عباسی است. دو مرکز خرید کیان سنتر 1و2 در تقاطع  فرامرز عباسی و بلوار جانباز قرار دارد. از این خیابان تا مجتمع پروما که یکی دیگر از مراکز خرید بزرگ و مجهز در میدان جانباز است راهی نیست.

خیام

این خیابان به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می شود. خیام جنوبی جزو مناطق مرفه مشهد است. خیام شمالی نیز بعنوان یکی از مناطق خرید و گردشگری بشمار می رود. در انتهای خیام شمالی تالار، رستوران از جمله یکی از شعبه های رستوران معروف پسران کریم، شهربازی، باغ پرندگان، مجتمع های تجاری الماس شرق و وصال و مجموعه آبی ساحلی آفتاب واقع شده است. پارک علمی پروفسور بازیما نیز که یک پارک علمی و مناسب همه رده های سنی ست در مجتمع وصال که یکی از مراکز خرید در این منطقه است قرار دارد.

ملک‌آباد

حد فاصل میدان پارک تا احمدآباد به بلوار ملک آباد معروف است. نام گذاری این بلوار بخاطر وجود باغ ملک آباد در حاشیه آن که در حال حاضر در اختیار آستان قدس رضوی ست می باشد. در گذشته در دو طرف این بلوار درختان بلندی وجود داشت که بر این خیابان سایه انداخته بود هوای مطبوعی را ایجاد می کرد. این منطقه نیز جزو مناطق مرفه مشهد بشمار می رود.

بلوار وکیل آباد مشهد

از میدان تا پارک جنگلی وکیل آباد به نام بلوار وکیل آباد نام گذاری شده است. این بلوار جزو اصلی ترین بلوارهای مشهد محسوب می شود و هر یک از خیابان های آن نیز چه از لحاظ تجاری و چه مسکونی دارای شهرت می باشند. ، دانشگاه فردوسی و پارم بزرگ ملت در ابتدای بلوار وکیل آباد، بیمارستان فارابی در خیابان کوثر، مجتمع کوهسر در انتهای بلوار هاشمیه، چندین مرکز خرید در میدان صیاد و برج تجاری آرمیتاژ در بلوار هفت تیر از جمله مکان های مهم در خیابان های بلوار وکیل آباد می باشد؛ همچنین شهر مشاغل کارالند با مخاطب کودک در طبقه سوم این برج واقع شده است. در سرتاسر بلوار وکیل آباد و خیابان های منتهی به آن رستوران ها، فست فودها  و کافی شاپ های متنوع و معروفی وجود دارد.

رضاشهر

منطقه رضاشهر نیز یکی از مناطقی ست که در بافت جدید مشهد قرار می گیرد. آپارتمان های مرتفع در این منطقه بیشتر از خانه های ویلایی به چشم می خورد. خیابان ها و کوچه های عریض در این منطقه باعث شده است تا از شلوغی چهره این منطقه کاسته شود. از جمله خیابان های اصلی این منطقه می توان به خاقانی، فکوری و رضوی اشاره کرد. قنادی معروف رضاشهر نیز در حاشیه میدانی به همین نام  قرار دارد.

سناباد

یکی از خیابان های قدیمی در مشهد که در حال حاضر  در آن فروشگاه های مبلمان، لوازم خانگی وکابینت قرار دارد سناباد است. در خیابان ابن سینا که در مجاورت این منطقه قرار دارد چندین مزون لباس عروس و مجلسی وجود دارد. از این منطقه تا سینما هویزه که در حاشیه خیابان دانشگاه واقع شده است مسافت کمی فاصله است.

کوهسنگی

کوه سنگی محله ای ست قدیمی که در گذشته کوچه باغ های زیادی در آن وجود داشته است و از جمله مناطق اعیان نشین بشمار می رفته است. در انتهای خیابان کوهسنگی پارک کوهسنگی که از جمله پارک های معروف و بزرگ مشهد است قرار دارد. یکی از مراکز خرید قدیمی مشهد که سابقه ساخت آن به قبل از انقلاب برمی گردد مجتمع تجاری زیست خاور است که البته در گذشته رونق بیشتری نسبت به امروز داشت. سینما آفریقا که از اولین سینماهای مشهد است در ابتدای خیابان کوهسنگی قرار دارد.

دانشگاه

در ضلع مقابل خیابان کوهسنگی، خیابان دانشگاه واقع شده است. خیابان دانشگاه از قدیم بورس کفش بوده است. در این خیابان چند هتل هم وجود دارد. تقاطع خیابان دانشگاه و گلستان، سینما هویزه مشهد قرار دارد که جزو سینماهای برتر مشهد محسوب می شود. یکی از برج های تجاری معروف مشهد به نام آلتون در اواسط خیابان دانشگاه قرار دارد که در آن فروشگاه های کیف، کفش و لوازم دیجیتال وجود دارد. از خیابان دانشگاه می توان به خیابان جنت که بورس پوشاک زنانه و مردانه و همین طور لباس مجلسی ست دسترسی پیدا کرد.

خیابان شیرازی یا بالا خیابان

در مرکز شهر مشهد و یکی از ضلع های میدان شهدا، خیابان شیرازی واقع شده است. در این خیابان تا انتهایش که به یکی از ورودی های حرم می رسد فروشگاه های متنوعی برای خرید سوغات مشهد به چشم می خورد. همچنین چندین هتل نیز برای اسکان زائران در این خیابان که فاصله کمی تا حرم دارد وجود دارد.

طبرسی

یکی دیگر از خیابان های منتهی به حرم  خیابان طبرسی است. در این خیابان به دلیل تردد زیاد به سمت حرم، انواع وسایل نقلیه عمومی مثل تاکسی، خطوط بی آر تی و مترو جهت سهولت رفت و آمد وجود دارد. در این خیابان هم به دلیل نزدیکی به حرم امکانات اسکان زائران در هتل ها، سوئیت و مسافرخانه ها وجود دارد.

نواب صفوی (پایین خیابان)

خیابان نواب در فاصله کمی تا حرم واقع شده است. در این خیابان فروشگاه ها و مغازه های زیادی وجود دارد که اکثرا سوغات مشهد را به فروش می رسانند. چندین هتل و مرکز خرید نیز در خیابان نواب واقع شده است. از جمله مجتمع آرمان که علاوه بر هتل، مرکز خرید مجهز، رستوران، فود کورت و کافی شاپ  نیز دارد و به همین دلیل یکی از انتخاب های مهم برای اسکان زائران و مسافران بشمار می رود.

خسروی

یکی از مناطق پرتردد تجاری در نزدیکی حرم خیابان خسروی است. این خیابان در میان دو منطقه قدیمی مشهد یعنی خیابان ارگ و خیابان سراب قرار گرفته است. بورس طلا، لباس عروس، کت شلوار و آینه و شمعدان از قدیم در این منطقه بوده است که هنوز هم به قوت خود باقی ست و حتی از شهرستان های اطراف مشهد هم عروس و داماد ها برای خرید به این خیابان مراجعه می کنند. مقداری از بافت قدیمی این منطقه هنوز به چشم می خورد: مثل پاساژ خوشبختی که بورس لباس عروس است، یا خانه کاظم زاده که در اوایل خیابان دیالمه قرار دارد.

بلوار امام رضا (خیابان تهران)

همان طور که از نام این خیابان پیداست همجوار حرم امام رضا (ع) است و جزو قدیمی ترین و اولین خیابان های مشهد بشمار می رود. از ظاهر و بافت قدیمی این خیابان چیز زیادی باقی نمانده است. اما شور و حال زائران و مسافران و انبوه فروشگاه های آن که اکثرا سوغات مشهد هستند به این خیابان رنگ و بوی دیگری بخشیده است. از قدیمی ترین محله های این خیابان می توان به محله سرشور، سرحوضان و محله عیدگاه اشاره کرد که باغ خونی که زمانی بزرگترین باغ در دوران قاجار بود در آن قرار دارد.

سعدی

بورس لوازم صوتی تصویری مشهد از قدیم الایام خیابان سعدی بوده است. این خیابان از ابتدا به خیابان امام خمینی که یکی از طویل ترین خیابان های مشهد است می رسد و از انتها همجوار خیابان مدرس و خیابان دانشگاه می باشد. خانه هایی با بافت قدیمی هنوز هم در کوچه پس کوچه های سعدی به چشم می خورد.

میدان شهدا

میدانی قدیمی در نزدیکی حرم که چند سالی ست به دلیل زیبا سازی شهری از حالت میدان خارج شده است. در 6 طرف این میدان خیابان های شیرازی، عبادی، هاشمی نژاد، امام خمینی، دانشگاه و توحید قرار دارد. ساختمان شهرداری مشهد نیز در یک سمت این میدان واقع شده است.

الهیه

یکی از جدیدترین بافت های شهری مشهد در چند سال اخیر منطقه الهیه است. این منطقه تا حدودی از بافت اصلی شهر فاصله دارد اما به دلیل تردد کمتر وسایل نقلیه و وجود فضای باز بیشتر با خیابان های عریض و پارک های محلی متعدد دارای آب و هوای بهتری نسبت به داخل شهر هست. خانه های آپارتمانی در این منطقه بیشتر از خانه های ویلایی به چشم می خورد. بزرگراه آیت ا… هاشمی رفسنجانی (میثاق سابق) در قسمت جنوبی منطقه الهیه واقع شده است.

آزادشهر

یک منطقه با انبوه فروشگاه های پوشاک، کیف و کفش  که از همه نقاط شهر به آن مراجعه می شود خیابان آزادشهر است. این خیابان در نزدیکی پارک ملت واقع شده است و به همین علت منطقه ی نسبتا پرترددی است. در این خیابان علاوه بر فروشگاه های متنوع، رستوران ها و فست فودهای زیادی به چشم می خورد.

شهرک غرب (قاسم آباد)

منطقه قاسم آباد که در سل های اخیر با نام شهرک غرب هم شناخته می شود منطقه وسیعی در قسمت غربی شر مشهد است که از شلوغی شهر تا حدودی فاصله دارد. یکی از اصلی ترین خیابان های قاسم آباد، بلوار اندیشه است که در انتهای آن سرزمین موج های آبی قرار دارد. بلوار حجاب نیز یکی دیگر از خیابان های قاسم اباد است که مجموعه پارک ابی ایرانیان در آن واقع شده است. نمایشگاه بین المللی مشهد در بلوار هاشمی رفسنجانی و در فاصله کمی از منطقه قاسم آباد قرار دارد.

هفده شهریور

یکی از خیابان های نزدیک به حرم با پاساژهای متنوع و فراوان که از جمله مراکز خرید مهم در آن قسمت از شهر محسوب می شود 17 شهریور است. فروشگا ه های عرضه پوشاک، سیسمونی، لوازم آرایشی و بهداشتی در این خیابان به چشم می خورد. بازار رضا در فاصله کمی از میدان قرار گرفته است.

خواجه ربیع (عبادی فعلی)

این خیابان از میدان امام حسین در بزرگراه شهید چراغچی شروع شده و تا آرامگاه خواجه ربیع که قدمتش به دوره صفوی می رسد ادامه دارد. این منطقه جزو مناطق نسبتا ضعیف مشهد بشمار می رود.

امیدوارم که مقاله فوق توانسته باشد  شما را با گوشه ای از زیبایی های شهر مشهد آشنا کند و در سفری که به این کلان شهر زیبا و تاریخی دارید این مطلب مفید واقع شود.